Dünyanın en güzel metro istasyonları
Menu

Dünyanın en güzel metro istasyonları

metro istasyonları

Birçok şehirde öyle eserler yapılmakta ki, zamanla bunlar o şehirlerin birer simgesi olmaktadırlar. Hergün binlerce insanın yolculuk ettiği, dünyanın en güzel metro istasyonlarını sizler için derledik. 

Champ de Mars Metro İstasyonu – Montreal

Champ de Mars Metro İstasyonu – Montreal / Kanada: 1966 yılında hizmete açılan istasyonda, güneşli günlerde Marcelle Ferron’un camlara yaptığı çalışmasıyla rengarenk bir görüntü sağlamakta.

T-Centralen Metro İstasyonu – Stockholam

T-Centralen Metro İstasyonu – Stockholam / İsveç: İsveç’in en kalabalık istasyonu olan bu istasyonda, farklı sanatçıların yaptığı çalışmalar göz kamaştırıyor.

Slavyansky Bulvar Metro İstasyonu – Moskova

Slavyansky Bulvar Metro İstasyonu – Moskova / Rusya: Moskova metrosu yer altı sarayı olarak isimlendiriliyor. Bu istasyon da 2008 yılında hizmete açıldı.

Bockenheimer Warte Metro İstasyonu – Frankfurt

Bockenheimer Warte Metro İstasyonu – Frankfurt / Almanya: 1981 yılında yapılan bu istasyon sürreal mimarisiyle dikkat çekiyor.

Kennington Metro İstasyonu – Londra

Kennington Metro İstasyonu – Londra / İngiltere: 1890 yılında hizmete giren bu metro istasyonu, hemen hemen hiç değişikliğe uğramadı.

Changi Airport MRT Metro İstasyonu – Singapur

Changi Airport MRT Metro İstasyonu – Singapur: 35 metrelik gösterişli bir avlusu olan bu istasyonda çok miktarda cam kullanılmış ve gün ışığının alt katlara ulaşması sağlanmış.

Olaias Metro istasyonu – Lizbon

Olaias Metro istasyonu – Lizbon / Portekiz: Şehir merkezi ve fuar alanlarının bağlantısını sağlayan bu istasyon, modern mimarinin tüm özelliklerini taşımakta.

Zolon Vorota Metro İstasyonu – kiev

Zolon Vorota Metro İstasyonu – kiev / Ukrayna: 1989 yılında hizmete giren bu istasyon, sanki fantastik romanlardan çıkmış gibi ve dev avizeleriyle de dikkat çekici.

Federal Triangle Metro İstasyonu – Washington

Federal Triangle Metro İstasyonu – Washington / ABD: Turuncu ve mavi hatların birleştiği bu istasyona gümüş hattın bağlantısı da yapılacak.

Kirovsky Zavod Metro İstasyonu – St.Petersburg

Kirovsky Zavod Metro İstasyonu – St.Petersburg / Rusya: 1955 yılında hizmete giren bu metro istasyonu, dünyanın en derin metro istasyonu olma özelliğini taşıyor.

Formosa Boulevard metro istasyonu

Formosa Boulevard Metro İstasyonu – Kaohsiung / Tayvan: Bu metro istasyonunun en önemli özelliği 30 metre çapındaki ışık kubbesi olarak adlandırılan tavanıdır. Kullanılan camların hepsi Almanya’dan getirtilmiş.
2 Comments
  1. ufuk Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.