Menu

Dünyanın en güzel kapalı alan bahçeleri

kapalı bahçeler

Dünyada yapılan ve oluşturulan bahçeler, tabiat ile dengeli olmak zorundadır. Dünyanın pek çok yerinde iklimsel özellikler nedeni ile güzel bahçeler yapmak zordur. Kar, dolu, don ve şiddetli yağmurlar bahçenin yapısını bozar. İşte bu nedenle kapalı alanda bahçeler yapılarak iklim kontrol altına alınır. İşte, dünyanın kapalı bahçeleri ;

londra

Kew Kraliyet Botanik Bahçesi, Londra ;

Dünyanın en ünlü botanik bahçesi kabul edilen bahçe, etkileyici bir koleksiyona sahiptir. 10 adet tropikal bölgenin bahçesi, orkideler ve etobur bitkileri vardır. Bonsai Evi, Palm Hause ve Waterlilly Hause bölümleri kesinlikle görülmeye değerdir. UNESCO Dünya Mirası listesine giren bahçe dünyaca meşhurdur.

singapur

Bay Singapur Bahçesi ;

Etkileyici bir kapalı bahçedir. Singapur’da büyük araziler üzerine yapılan bahçe, dünyada ki bahçelerden farklı olarak soğutulur. Çünkü, bölgede iklim yaz kış sıcak ve nemlidir. Bu nedenle de bazı çiçek ve bitkiler Singapur’da yetişmemektedir. Bahçede, Akdeniz, Güney Afrika, Avustralya bölgesinde yetişen çiçekler ve bitkiler vardır.

washington

ABD Botanik Bahçesi, Washington ;

Bu bahçenin binası, 1930’dan kalma bir binadır. Alan yaklaşık 29 bin metrekaredir. İçinde bir çöl sergisi, orkide bahçesi, tropikal orman ve Meksika’ya özgü bitki ve çiçekler vardır. Çocuk bahçesi, tıbbi bitki odası, nadir ve nesli tükenen bitkilerin toplandığı oda bulunmaktadır. Yılın her günü açık olan bahçeye giriş ücretsizdir.

montreal

Montreal Botanik Bahçesi ;

Kanada’nın Fransız yerleşim bölgesi olan Montreal’de olan bahçe, hayvan ve bitkiler için oluşturulmuş kapalı bir bahçedir. Akçaağaç ormanlarındaki vahşi eko sistemi taklit eden bahçede meyve ağaçları, eğrelti ormanları ve çöl ekosistemi vardır. Ayrıca orkide bahçeleri de dikkat çekicidir.

eden projesi

Eden Projesi, İngiltere ;

Bilim kurgu filmlerinden çıkma saydam kubbeler ile yapılmış tuhaf bina, tropik ve Akdeniz bitkilerinden oluşan yapıya ev sahipliği yapar. İçinde olan şelale, serbest uçan kelebek nüfusu ile gerçekten huzur veren bir ortama sahiptir.

madrid

Atocha İstasyonu, Madrid ;

Madrid’de Atocha İstasyonu mükemmel bir bahçedir. Madrid’in en işlek tren istasyonlarından birinde kurulmuştur. 260 tür ve 7 binden fazla bitki çeşidi ile sakin ve güzel bir atmosferi vardır. İçinde bir gölet de bulunan bu bahçe, 19. Yüzyılda oluşturulmaya başlanmıştır.

pittsburg

Phipps Conservatory, Pittsburgh ;

İçinde özel havalandırma, toprak tüpleri, radyant ısıtma ve bilgisayar kontrollü gölgeleme ve enerji tüketim kontrolü ile tropikal bir orman oluşturulmuştur. Enerji üreten sera, orkide odası, palmiye ağaçları ile etkileyici bir yerdir.

philadelphia

Longwood Gardens, Philadelphia ;

5 binden fazla bitki, 20 ayrı bahçe türüne ev sahipliği yapmaktadır. 4.5 dönümlük alanda üç ayrı seradan oluşur. Bahçeleri dolaşmak tam bir günü almaktadır. Cam çatılar, mermer zeminler ve süslü çeşmeler, göletler ile klasik bir bahçedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.