Menu

Dünyanın en güzel kanyonları

en güzel kanyonlar

Kanyonlar, gezegenimizin doğa harikalarıdır. Yüksek ve dik duvarları, su yolları ile çok güzel bir görünümleri vardır. Bu jeolojik oluşumlar dünyada milyonlarca insan tarafından ziyaret edilirler. Dünyanın en çarpıcı kanyonlarına bir göz atın. İşte, dünyanın en güzel kanyonları ;

arizona

Antilop Kanyonu, Arizona ;

Arizona yakınlarında bulunan Antilop Kanyonu, seller nedeniyle kumtaşı bloklarının erimesi ile oluşmuştur. Güzel ve canlı renkler, dokular, eğrilikler ve muhteşem gün ışığı kırılmaları ile yaz aylarında fotoğrafçıların uğrak noktasıdır. Bu noktada yaşayan Navajo kabilesi geçimini buraya gelen turistlerden sağlamaktadır.

petra

Siq, Petra Şehri, Ürdün ;

Ürdün’de olan Petra şehri’nin ana girişi bir kanyondur. Yaklaşık 3 çeyrek mil uzunluğunda dar bir geçit ile kanyona  girilir. Duvar yüksekliği 300-600 metre arasında değişmektedir. Pek çok kanyon su erozyonu ile oluşurken, Siq tektonik güçler ile kayaların birbirinden ayrılması ile oluşmuştur. Aslında jeolojik bir fay hattı tarafından oluşan bu kanyon içinde bulunan şehir ile muhteşemdir.

dalga

Dalga, Arizona ;

Dalga, Arizona’da 7 metre genişlikte jeolojik oluşumlu bir kanyondur. Gerçeküstü bir görünümü vardır. 52 metrelik uzunluğu, 62 metrelik çapı vardır. Dünyanın en fazla fotoğraflanan kanyonudur. Amerikan hükümeti insanlardan kaynaklı hasar veya erozyonu önlemek için bu kanyonda çeşitli tedbirler almaktadır.

zion

River Narrows Trail, Zion National Park ;

Narrows Virgin River kanyon içinde bir alandır. Amerika’nın en iyi yürüyüş yapılan alanlarındandır. Kanyonlar genelde su ile oluştuklarından bu alanda su hala akmaktadır. Bazen derin hatta yılın bazı zamanlarında sığ olan nehir havzasında yürüyüş muhteşem bir deneyimdir. Yağışlı dönemlerde sel oluşarak dik yamaçları dövmesi ile bilinir.

wisconsin

Whitch Gulch, Wisconsin ;

Kanyonlarda genelde ana renk, kırmızı ve altın kumtaşıdır. Wisconsin’de bulunan kanyon bazı zümrüt tonlarını da içermektedir. Dar, yosun kaplı kumtaşı yuvası içinde yürüyenler defalarca buraya tekrar gelmek isterler. Bu alan, 1871 yılında bir fotoğrafçı tarafından keşfedilmiştir.

utah

Buckskin Gulch, Utah ;

Amerika’nın en uzun ve derin kanyonları arasında bulunan Buckskin, 500 metre yükseklikte 13 kilometre boyunca devam eder. Bu aslında Paria Nehri’nin ana kollarından biridir. Zorlu yürüyüş yolları ve sel riski olan bir kanyondur.

subway

Subway, Zion National Park ;

Zion, maceracı ve fotoğrafçılar arasında bir mabettir. Zion içinde yer alan metro şeklinde olan bu alan, çeşitli su çukurlarından oluşur ve çukurlar buzlu su ile doludur. Gün ışığının kırılması ile ortaya muhteşem görüntüler çıkar.

avustralya

Cathedral Gorge, Bungle Bungles, Purnululu Milli Park, Avustralya ;

Blue Mountains yuvası kanyonları Avustralya’nın çok meşhurdur. Bu dünya mirası kumtaşı blokları, milyonlarca yıl rüzgar, yağmur ile aşınarak kubbe şeklinde kaya topluluklarını oluşturmuştur. Bu oluşumlarda çatlaklar, yuva kanyonlar, boğazlar vardır. Büyüleyici ve eşsiz bir manzarası vardır.

mısır

Renkli Kanyon, Sinai Mısır ;

Milyonlarca yıl su ve rüzgar ile aşınan bu alan aslında eski zamanlarda su ile kaplıydı. Metalik parlaklık, kırmızı, mor ve altın sarısı bu katmanların ana renkleridir. Duvarlar bazı noktalarda 100 metre yüksekliğe çıkar ve genişlikleri 1-2 metre ile sınırlıdır.

weano

Weano Gorge, Karijini Milli Parkı, Avustralya ;

Karijini National Park, Avustralya’nın ikinci büyük milli parkıdır. Yüksek duvarları ve yürüyüş parkurları ile muhteşem manzaralar sunar. Kaya tırmanışı yapanların uğrak noktasıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.