Dünyanın en güzel doğal kemerleri
Menu

Dünyanın en güzel doğal kemerleri

doğal kemerler

Dünyamızın doğal kemerleri ve köprüleri yaratıcının heykeltıraş gibi şekillendirdiği güzelliklerdir. Dünya üzerinde kendiliğinden jeolojik oluşumlarla oluşmuş olan doğal kemerler ve köprülerinden örnekler verelim istedik ;

amerika

Peyzaj Arch, Amerika ;

Utah Arches Milli parkı dünyanın doğal kemerlerinin yoğunlaştığı bir bölgedir. Bu parkta olan 290 metrelik kemer, bir resim çerçevesi havası verir. Bu kemeri görmek için pek çok turist bölgeye akın eder. Dünyanın en güzel doğal kemerlerinden kabul edilir.

ingiltere

Durdle, İngiltere ;

Bu etkileyici kireçtaşı deniz kemeri, İngiltere Lulworth’e yakın Jurassic Coast sanki başka bir boyuta açılan bir kapı gibi durur. İsmi, Durdle anlam olarak delici demektir. Eski bir İngiliz lehçesinden alınmıştır.

çin

Ay Tepesi, Çin ;

Bu doğal kemer güney Çin’in Guangxi bölgesinde bulunur. Manzaraya baktığınızda yükselen bir ayı görüyormuş izlenimi verir. Kemerin yüksekliği yaklaşık 165 metre kadardır. Kemer, kireçtaşından bir mağarayı da barındırır.

rainbow kemeri

Rainbow Bridge, Amerika ;

Utah’da bulunan Rainbow Bridge dünyanın en doğal oluşumlu köprülerindendir. 290 metre yükseklikte ve yaklaşık 275 metre çapındadır. Kudreli suyu olan Colorado nehrinin üstündedir.

fransa

Pont d’Arc, Fransa ;

Ardeche Nehri tarafından oyulmuş olan bu nokta popüler bir kayak yeridir. Bu doğal kemer, 200 metre genişlikte ve 175 metre yüksekliktedir.

malta

Azure Window, Malta ;

Gozo malta adasında kireçtaşından oluşan bu bölge tüplü dalan dalgıçlar arasında çok meşhurdur. Tüm doğal kemerlerde olduğu gibi erozyon ile bu kemer yakın zamanda çökecek diye bekleniliyor. Buna rağmen kemerin altında insanlar yüzmekte ve dalmaktadır.

ımmortal

Immortal Köprüsü, Çin ;

Mount Tai, eğik şekilli bir fay bloğundan oluşan bir dağdır. Buna rağmen etkileyici görüntüsü ile insanları büyüleyen bir noktadır. Buranın da yakın zamanda yıkılması beklenmektedir.

galler

Green Bridge, İngiltere ;

Galler’de Pembrokeshire sahil milli parkında bulunan bu etkileyici kemer çok meşhurdur. Bu kemerin yakın zamanda denize doğru çökmesi beklenmektedir.

italya

Arco Naturale, İtalya ;

Capri adasının doğu kıyısında bulunan bu doğal kemer denize muhteşem bir pencere sunmaktadır. Paleolitik çağdan kalma bu oluşumun altında yıkılmış bir mağaranın kalıntıları vardır.

delicate arch

Delicate Arch, Amerika ;

Utah Milli Parkında bulunan bu kemer dimdik ve ayakta tek başına durur. Ayrışma ve erozyon tarafından aşındırılmış kumtaşından oluşur. Antik dönemden beri var olduğu düşünülüyor. Bir anahtar deliği havası vardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.