Menu

Dünyanın en güzel çeşmeleri

çeşmeler

Hemen hemen her şehirde olan çeşmeler şehrin güzelliğine estetik duygu katar. Dünyada bazı şehirlerde ünlü çeşmeler vardır. Ünlü çeşme dediğimizde aklınıza hemen süslü ve görkemli olanlar gelmesin. Son yıllarda yapılan çeşmeler zevkli ve modern yapılıyor. İşte, dünyanın en güzel çeşmeleri ;

banpo köprüsü

Moonlight Rainbow çeşmesi, Seul ;

Seul’da han nehri üzerinde olan köprü, bisikletliler ve yayalar için çok önemlidir. Çünkü bu köprüde araç trafiği yoktur. Köprünün bir tarafında olan çeşme, her dakika içinde 190 ton su çevirir. Çeşmede 10 bin adet LED ışık vardır. Çeşme, Ekim-Mart aylarında kapanır, diğer zamanlarda açıktır. Özellikle saat 5’de ışıklandırma ve su ile gösteriler yapılır.

singapur

Singapur, Servet çeşmesi ;

Bu çeşme, 1998 yılında dünyanın en büyük çeşmesi seçildi. Her akşam, çeşme büyük lazer gösterisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Günün belirli saatlerinde çeşmenin suyu kapatılarak, insanların dairesel kemerinde yürümesi sağlanır. Çeşmenin özel adı servet çeşmesidir. Bunun nedeni, Feng Shui uzmanlarınca suyun bol olmasının sağlanması böylece zenginliği çekmesi olarak yorumlanır.

çin

Big Wild Goose Pagoda Çeşmesi, Xian Çin;

Xian, Çin tarihinin en eski ve eski yapılarla dolu şehirlerindendir. Şehrin en büyük tapınağının önünde olan çeşme, müzik ile birlikte suyun hareket ettiği gösteriler sunar. İşte bu nedenle mutlaka ziyaret edilmeli ve görselliği seyredilmelidir.

şikago

Taç çeşmesi, Chicago ;

Chicago Millennium Park’da olan çeşme dünyanın en güzel çeşmelerindendir. Gün boyunca panoda şehrin insanlarının ağzından akan su izlenir. Genelde yaz aylarında bu çeşmenin etrafında pek çok yaşlı, genç ve çocuk olur.

isviçre

Jet d’Eau, Cenevre İsviçre ;

İsviçre’nin Cenevre kentinde olan çeşme, 450 metreye jetler ile 120 kilometre hızla suyun çıktığı bir çeşmedir. 19. Yüzyılın sonlarında yapılan çeşme, Cenevre’nin sülietinin bir parçasıdır. Çeşme, şiddetli rüzgarlı ve don olan havalarda kapatılır.

ispanya

Menorca Çeşmesi, İspanya ;

İspanya Santa Galdana Resort bölgesinde yapılan bu çeşmede optik bir yanılsama yapılmış ve sanki büyük bir musluk havada duruyor gibi gösterilmiştir. Hiçbir desteği olamadan havada askıda duran musluğun sırrı musluktan akan suda gizlidir.

avusturya

Swarovski Çeşmesi, Innbruck Avusturya ;

Avusturya yakınlarında Wattens kasabasında bir tema parkı olan Swarovski şirketinin çeşmesidir. Çeşme, parlak taştan yapılmış gözleri olan bir kafadır. Kafa, yosun ve çimle kaplıdır. Paskalya adasında bulunan Moai heykellerini andırır. Çevreci bir heykel olarak çok övgü alır.

suudi

Kral Fahd Çeşmesi, Suudi Arabistan ;

Yaklaşık 200 mil hızla 1000 metreye fırlatılan su yapılan ölçümler ile havada 18 ton civarındadır. Çeşmenin suyu Kızıldeniz’den gelir. Dünyanın en etkileyici çeşmesi kabul edilir. Cidde’de gece bakıldığında ışıklandırması ile muhteşem bir görüntü yaratır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.