Menu

Dünyanın en güçlü terör grupları

terör örgütleri
Dünyanın en güçlü terör örgütleri
Terörizm dünyanın başına büyük bir beladır. Bu  gruplar, organize suç işlemektedir. Terör örgütlerinin çoğunluğu kendilerine ve faaliyetlerine devam edebilmek için bağımlılık yaratırlar. Suçların getirdiği paralar ile kendilerini finanse eden dünyanın en büyük terörist topluluklarından bir liste yaptık.

boko haram


Boko Haram, 70 milyon dolar kazanç ;

Boko Haram, İslamcı bir rejimi uygulamak için Nijerya’da kurulan terörist gruptur. BM karargahını bombalayan ve en son 200 Nijeryalı okul öğrencisi kızı kaçıran bu grup, 2006-2011 yılları arasında 70 milyon dolar kazanç sağlamıştır.

tayyibe


Leşker-e-Tayyibe , 100 milyon dolar yıllık ;

1990 yılında kurulan, Leşker terörist grubu, Pakistan temelli militan bir topluluktur. Yüzlerce sivil öldüren, hastane ve okulları bombalayan bu grup, İslami bir yönetim getirmek için çalıştığını söylüyor. Her yıl yapılan bağışlar ile yaklaşık 100 milyon dolar para kazanıyorlar.

farc


FARC, 80 milyon-350 milyon dolar yıllık ;

Marksist gerilla grubu olan FARC, 1960 yılında Kolombiya’da kurulmuştur. Anti-emperyalizm adına pek çok insanı idam etmiş, suikast ve bombalama yapmışlardır. Fidye ve gasp, uyuşturucu nedeni ile yıllık 80-350 milyon dolar para kazanmaktadır.

el kaide


El Kaide, 100 milyon dolar ;

1980 yılında Usame Bin Ladin tarafından kurulan örgüt, dünyanın en önemli terör gruplarından bilinir. İntihar saldırıları, Dünya Ticaret Merkezi saldırısı yanı sıra pek çok bombalı eylemleri vardır. Bin Ladin ölmeden önce, yıllık 10-15 milyon dolar kazanan örgüt bugün bağışlar ile 100 milyon dolar kazanmaktadır.

taliban


Taliban, 400 milyon dolar ;

Afganistan’da geniş uyuşturucu ticareti, insan kaçakçılığı, gasp ve bağışlar ile geçinen bu terör örgütü, yıllık 400 milyon dolar para kazanmaktadır. Afganistan’da büyük bir Afyon üretimi ve dünyaya pazarlanması onların elindedir.

IRA


IRA, 450 milyon dolar ;

İrlanda Cumhuriyet Ordusu, Avrupa’nın profesyonel para aklanan kuruluşlarından biri olarak kabul edilir. İngiltere’den tam bağımsızlık için savaşan bu İrlanda grubu, yaptığı sayısız bombalama ile terörist grup ilan edildi. IRA, uyuşturucu, vergi kaçakçılığı, soygun, kaçakçılık ve sahtecilik yoluyla önemli karlar elde etmektedir.

ISIS


ISIS, 2 milyar dolar ;

Bir zamanlar El Kaide’nin bir parçası olan ISIS, Irak ve Suriye’de İslami Devlet kurmak istemektedir. Yağmalanmış silah ve banka soygunlarından gelen para yanı sıra petrol rezervleri ve paha biçilmez arkeolojik kazılar ile ele geçenlerle yaklaşık 2 milyar doları olduğu tahmin ediliyor. Bugün dünyanın en zengin terör örgütlerindendir.

Son 50 Yorum
  1. mücahid
  2. Mehmet
    • Anonim
  3. Baran Metin
    • Anonim
  4. Hüdai ÇAKMAK

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.