Dünyanın en güçlü lüks moda markaları
Menu

Dünyanın en güçlü lüks moda markaları

lüks moda markaları

Lüks ürün pazarındaki büyüme ekonomik durgunluğa rağmen sürekli büyümeye devam etmektedir. Gelirleri yönünden sıkıntısı olmayan birçok zengin, lüks marka tüketiminden asla vazgeçemiyorlar. Bu da lüks markaların daha da güçlenmesine ve büyümesine neden oluyor. İşte, marka değeri bakımından dünyanın en güçlü lüks moda markaları;

louis vuitton

1. Louis Vuitton: 1984 yılında Louis Vuitton tarafından kurulan bu Fransız moda evinin bugün itibariyle marka değeri yaklaşık 28,4 milyar dolar düzeyindedir. Dünya genelinde lüks pazar hakimiyeti olan Louis Vuitton, 2012 yılında yüzde 12’lik bir değer kaybı da yaşamış.

hermes

2. Hermès: 1837 yılında kurulan bu Fransız lüks çanta markasının marka değeri de 19,2 milyar dolar seviyesindedir. Dünyanın en değerli global markaları sıralamasında 40. sırada yer alan Hermes, lüks denildiğinde ilk akla gelen markalar arasında. 2011 yılında bir açık arttırmada bir Hermes Birkin çanta 213,150 dolara alıcı bulmuş, dünyanın en pahalı çantası olarak tarihe geçmiştir.

gucci

3. Gucci: 12,7 milyar dolarlık marka değeri ile dünyanın üçüncü en güçlü lüks markası olmuştur. Guccio Gucci tarafından 1921 yılında İtalya’nın Floransa kentinde kurulmuştur. Son yıllarda önemli bir büyüme sağlayan marka, en değerli global markalar sıralamasında 68. olmuştur.

prada

4. Prada: 1913 yılında Mario Prada tarafından İtalya’da kurulmuş olan bir moda evidir. Milano merkezli olan Prada’nın marka değeri de 9,4 milyar dolar seviyesindedir. 

rolex

5. Rolex: İsviçreli saat imalatçısı Alfred Davis ve Hans Wilsdorf tarafından 1905 yılında Londra’da kurulmuştur. 1919 yılında da İsviçre’ye taşınmış, günümüzdeki merkezi de Cenevre’dedir. 7,9 milyar dolarlık bir marka değeri olan Rolex, saat tutkunlarının vazgeçilmezlerindendir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.