Menu

Dünyanın en geniş ülkeleri

dünyanın en geniş ülkeleri

Yüz ölçümlerine bakıldığında aşağıda saydığımız ülkeler, yer kabuğunda en büyük alanları kapsayan ülkeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanada ve Avustralya her ne kadar büyük olsa da nüfus yoğunluğu bakımından oldukça düşük popülasyona sahip iki ülke. Diğer ülkelerin nüfusları toplandığında, dünya nüfusunun ciddi bir kısmını topraklarında barındırmaktadır. İşte, dünyanın en geniş ülkeleri; 

Russland, Moskau, Basiliuskathedrale

Rusya: 17.098.242 km²’lik yüz ölçümüyle dünyanın en büyük alana sahip ülkesidir.

kanada

Kanada: 9.984.670 km²’lik yüz ölçümüne sahip olan Kanada, Batı Yarım küre’deki en büyük ülke konumunda. En uzun kıyı şeridine sahip olan ülke, başka bir ülkeyle ( ABD ) en uzun sınıra da sahip.

çin

Çin: 9.640.821 km²’lik yüz ölçümü ile dünyanın en geniş ülkelerinden üçüncüsüdür. Aynı zamanda Rusya’dan sonra Asya’nın ikinci geniş yüz ölçümüne sahip ülkesidir.

abd

ABD:  9.629.091 km²’lik bir alana sahip olan dünyanın en geniş dördüncü ülkesidir. Kanada ile arasındaki sınırları bir ülke ile olan en uzun sınırdır.

brezilya

Brezilya: 8.514.877 km²’lik yüz ölçümüne sahip olan ülke, Güney Yarım küredeki en büyük ülke konumundadır.

avustralya

Avustralya: 7.692.024 km² yüz ölçümü olan Avustralya, dünyada bir kıtayı oluşturan tek ülkedir. Sınırları olmayan Okyanusya’daki en büyük ülke.

hindistan

Hindistan: 3.287.263 km²’lik yüz ölçümü olan Hindistan, Rusya ve Çin’den sonra Asya’daki en büyük üçüncü ülke konumundadır.

arjantin

Arjantin: 2.780.400 km² ‘lik yüz ölçümü bulunan Arjantin, Güney Amerika’daki ikinci büyük ülke durumundadır.

kazakistan

Kazakistan: 2.724.900 km² yüz ölçümü bulunan Kazakistan, dünyada karayla çevrili yani suyla kıyısı olmayan en büyük ülke konumundadır.

sudan

Sudan:  1.886.065 km²’lik yüz ölçümüyle Afrika kıtasında bulunmaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.