Menu

Dünyanın en garip anıtları

garip anıtlar

Genelde tarihi olaylar veya önemli kişilerin anıtlarını görmeye hepimiz alışkınız. Fakat, bazen dünyada garip anıtlar yapılıyor. Tamamen farklı ve garip olan bu anıtlar büyüklükleri bazen de ne için yapıldıkları konusunda bizi hayretler içerisinde bırakıyor. İşte, dünyanın garip anıtları ;

güney dakota

Crazy Horse Anıtı, Black Hills, Güney Dakota ;

66 yıldır inşası süren bu anıt, bittiğinde 644 metre uzunlukta ve 563 metre yüksekliğinde olacaktır. Crazy Horse, ABD hükümetine arazileri için savaş açan bir Lakota yerlisidir. Hatta posta pullarına bile basılmıştır. Anıtı, dünyanın en tuhaf anıtı olarak kabul edilir.

isviçre

Kindlifresserbrunnen, Bern, İsviçre ;

Bu anıtın orjinalliği anıtın garip bir temasının olmasıdır. Anıt, omzunda lezzetli bebekler ile dolu bir torba ile çıplak bir bebek yiyen canavarı anlatmaktadır. Bu Krampus isimli bir varlıktır. Bir folklör öğesidir.  Noel sezonunda kötü ve yaramazlık yapan çocukları yiyen bir yaratıktır. Pek çok insan bu anıt için ikiye bölünmüştür. Bazıları Yahudilere karşı bir hakaret olarak sayarken bazıları da İsviçre gibi bir ülkenin bu kadar kötü bir heykeli sergilemesinin yanlış olduğudur.

saray prag

Aziz Wenceslas Heykeli ; Lucerna Sarayı, Prag ;

Koruyucu aziz ilan edilen Wenceslas’ın heykelinin alt kısmı diğer azizlerin görüntüleri ile kaplıdır. Fakat, heykel alaycı bir tarz yaratarak, tavandan asılı ters bir ata bağlı olan azizin teması ile yapılmıştır. Heykelin neden böyle yapıldığı ölü atın neden ters olarak tavana asılı olduğu bilinmiyor fakat garipliği ile dikkat çekiyor.

alabama

Boll Weevil Anıtı, Alabama ;

Bu garip anıt, ister inanın ister inanmayın bir böceğe adanmıştır. 1915 yılında bu böcek, pamuk tarlalarını yedi bitirdi. HW Sessions, arazilere fıstık ekmek gerekliliğini söyledi ve bu işe ciddi paralar yatırdı. Sonuç olarak fıstık tarımı inanılmaz tuttu. Hatta bu bölgeyi acaip zenginleştirdi. Köylüler, bu böceğin sayesinde refahın olduğuna inandıklarından onun anıtını diktiler.

nebraska

Carhenge anıtı, Alliance, Nebraska ;

Stonehenge anıtını hepimiz biliriz. İşte bu tarihi anıta çok benzeyen bir diğer anıt Nebraska’dadır. 38 klasik otomobil, gri boya ile boyanarak Stonehenge anıtına benzer şekilde toprağa gömülerek dizilmiştir. 1987 yılında Jim Reinders tarafından yapılmıştır. Çok da popüler bir anıttır.

robot

Dev Robot Anıtı, Tokyo, Japonya ;

Tokyo körfezinde Odaiba adasında Gundam isimli çizgi kahraman için yapılmış bir yer vardır. RX-78-2 olarak bilinen kurgusal Gundam için 43 metre uzunlukta bir heykel yapılmıştır. Hatta bu heykel, ışık, ses yayabilmektedir.

lavman anıtı

Lavman Anıtı, Rusya ;

Rusya’nın Jeleznovodsk şehri kaplıcaları ve maden suları ile ünlüdür. Bu nedenle şehrin orasında bir de lavman anıtı yapılmıştır. Rönesans sanatçısı Allesandro Boticelli’nin Eroslarından esinlenerek yapılan heykelde, eroslar bir lavman aleti taşımaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.