Dünyanın en fazla konuştuğu komplo teorileri
Menu

Dünyanın en fazla konuştuğu komplo teorileri

ilgi çeken komplolar

Komplo teorileri insanlar arasında sıklıkla konuşulan olaylardır. Yapılan araştırmaların komplo teorilerinin bir kısmının gerçek olduğunu ortaya koymaktadır. Birden fazla kişinin düşünüp, planladığı gerçek olmayan olaylara komplo teorisi denilir. İşte, dünyada en fazla konuşulan komplo teorileri ;

bilinçaltı reklamcılık

Bilinçaltı reklamlar ;

1980 yılında başlayan bu komplo teorisi, Wilson Brayn ve Vance Packard tarafından ortaya atıldı. Subliminal mesaj olarak bilinen bazı mesajların gözler tarafından algılanarak, beyne iletildiği ve bir ürün satın almak veya bir olayı yapmaya zorlamak için kullanılmasına bilinç altı reklam çalışması denilir. Buna göre, pek çok filmin ya da reklamın içinde gözün algılayamadığı fakat beynin direk olarak algıladığı çeşitli reklamlar ya da simgeler kullanır. Özetle, siz bu simgeleri görmezsiniz fakat gözünüz beyne mesajı iletir. Böylece bilinçaltınızda bu ürünü alma yolunda bir baskı oluşur.

aya iniş

Aya iniş ;

1969 yılında NASA, Aya iniş yapmıştır. Fakat, komplo teorilerine göre, aya hiçbir zaman insan ayak basmamıştır. 2001 yılında, Fox televizyonunda açıklanan komploya göre, NASA’nın dağıttığı fotoğraflar sahtedir.  Fotoğraf ve videolar arasında çeşitli farklılıklar vardır. Bilim adamlarının çoğu bu komployu desteklemektedir.

ufo

Roswell’e düşen Ufo ;

1947 yılında Roswell, New Meksiko dışında uzak bir çiftliğe uçan daire düştü denildi. Hükümet hemen bunun bir meteoroloji balonu olduğunu söyledi. Kazanın görgü tanıkları üzerinde garip semboller olan ve gümüş renkli bu nesneyi tanımlayamadıklarını anlattılar. Otuz yıl sonra bu konuda çıkan kitaplar aslında gerçekten bir Ufo’nun bu bölgeye düştüğünü ve Amerikan hükümetinin bunu gizlediği konusundadır. Hatta daha sonraları uzaylılar ile iletişime geçildiği yönünde pek çok komplo teorisi ortaya atılmıştır.

prenses diana

Prenses Diana’nın ölümü ;

1997 yılında trafik kazasında ölen Prenses Diana’nın utanç verici ve kraliyete zarar veren yaşamı nedeniyle İngiliz Özel Kuvvetler tarafından ölümünün planlandığı komplo teorisi olarak ortaya atılmıştır. Kazada yanında olan ve Diana’nın nişanlısı olan iş adamı Dodi Fayed’in babası çok uzun süre bunun planlandığını söylemiştir. Bu çok ünlü bir komplo teorisidir.

şekspır

Shakespeare ;

Ünlü İngiliz yazar Shakespeare’nin hakkında ortaya atılan komplo teorisi şaşırtıcıdır. Ünlü yazaraın aslında bu kitapları ve oyunları yazmadığı aslında bunların Francis Bacon, Ben Johnson, Sir Walter Ralegih olduğu öne sürülür. Fikir ve teori çok yeni olduğundan tartışması yoktur.

pearl harbor

Pearl Harbor ;

1941 yılında Pearl harbor askeri bölgesine Japonların yaptığı saldırı ile binlerce asker ve gemi yok olmuştur. Komplo teorilerine göre, Amerikan başkanı Roosevelt’in kongre ve Amerikan halkını savaşa sokmak için saldırıya göz yumduğu söylenir. Çünkü, Amerikan halkı ve kongre bu savaşa karşı çıkmaktaydı. Çünkü, Japonların buraya saldırı yapacağı konusunda istihbarat çoktan alınmıştı.

aıds

AIDS hastalığı ;

Komplo teorisyenleri, AIDS hastalığının Afrikalı Amerikalıların ve eşcinsellerin ortadan kaldırılması için laboratuarda üretildiği ve kasten bulaştırıldığını söylüyor. Güney Afrika eski devlet başkanı  Thabo Mbeki, bu konuda Amerika’yı suçlamaktadır. Hatta 1978 yılında Hepatit B aşısı olmaları için eşcinsellere zorla aşı yapıldığı bilinmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.