Menu

Dünyanın en fakir ülkeleri

dünyanın en fakir ülkeleri

Dünyanın en kaliteli ve en zengin madenlerine sahip olan ülkeler, yüzyıllardır sömürülmelerinin eseri olarak bugün dünyanın en fakir ülkelerini oluşturmaktadırlar. Dolayısıyla, günümüzde zenginler liginin en tepesinde olan ülkelerin, zenginliklerinin asıl kaynağı bu ülkeleri sömürmeleridir. Bu ülkelerin tamamı da Kara kıta olarak adlandırılan Afrika’dadır. İşte, dünyanın en fakir ülkeleri;

demokratik kongo cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti: Yaklaşık 350 Dolar kişi başına düşen yıllık geliriyle dünyanın en fakir ülkeleri sıralamasında birincidir.

liberya

Liberya: Afrika kıtasında bulunan diğer bir ülke olan Liberya’da kişi başına düşen yıllık gelir ortalama 450 Dolar civarındadır. Darbelerin ve iç savaşların eksik olmadığı ülkelerden biridir.

zimbabwe

Zimbabwe: Bu ülkede kara kıtada bulunmakta ve kişi başı yıllık geliri ortalama olarak 490 Dolardır. İç düzenin sürekli bozulduğu, sürekli çatışmaların ve darbelerin olduğu bir ülkedir.

burundi

Burundi: Ortalama 615 Dolarlık milli gelire sahip olan diğer bir Afrika ülkesi de Burundi’dir. Sömürgeciliğin izlerini ve acılarını taşıyan ülkelerdendir.

eritre

Eritre: Kişi başına düşen milli geliri yıllık ortalama 735 Dolar olan Eritre, Afrika kıtasında sömürülen diğer ülkelerden biridir.

Son 50 Yorum
 1. Ulaş çiçek
 2. Coşgun
 3. Anonim
 4. Lütfullah Kalem
  • mustafa
  • Musa DEMİR
   • faruk

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.