Dünyanın en etkileyici labirentleri
Menu

Dünyanın en etkileyici labirentleri

labirent

En eski zeka ve yön bulmayı geliştiren labirentler, etkileyicidir. Pek çok dünya şehrinde yapılmış özel labirentler vardır. Eski zamanlarda soylu kesiminin bahçelerinde olan bu yapılar bazen ürkütücü bile olabiliyor. İşte, dünyanın en etkileyici labirentleri ;

ingiltere

Longleat Hedge Labirenti ; İngiltere’de bulunan bu labirent, porsuk ağacından yapılmadır ve dünyanın en uzun labirenti ünvanını taşır.  yaklaşık 6 hektarlık alana kurulmuştur. tasarımcısı Greg Brigt 1975 yılında hizmete açmıştır. Uzunluğu 2.72 kilometre kadardır. 6 adet ahşap köprüsü vardır. Labirent ayrıca üç boyutlu olması ile de dikkat çekmektedir.

fransa

Reignac-sur- Indre Labirenti ; Yaklaşık 4 hektarlık alana yayılan Fransa’da olan bir labirenttir. 1996 yılında yapılmıştır. Her yıl 80 bin kişi bu labirenti görmeye gelir. Her sene şekli değişebilen bu labirentte, farklı ağaç türleri bulunmaktadır.

york

York Labirenti ; İngiltere’de bulunan labirent yaklaşık 13 hektarlık alandadır. 1.5 milyon kadar bitki türü vardır. Bu devasa labirent Star Trek’in 40. yıl dönümü için Tom Percy tarafından uydu teknolojisi ile hazırlanmıştır.

avustralya

Ashcombe Labirenti ; Avustralya’da bulunan bu labirent, en eski labirentlerdendir. 3 metre yükseklikte ve 2 metre genişliktedir. 1.200 adet çalı ve 217 adet gül çeşidi ile dünyanın ilk gül labirentidir.

havai

Pineapple Garden Labirenti ; Hawaii’de bulunan bu labirent 2001 yılında Guinnes Rekorlar Kitabına en geniş labirent olarak girmiştir. 1.2 hektarlık bir alanda 4.8 kilometrelik yolu vardır. Amber çiçekleri, panaks ve ananas dahil farklı çiçeklerden oluşmuştur. Yaklaşık 14 bin adet Hawaii bitkisi bu labirentte bulunmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.