Dünyanın en egzotik yeşil seyahat noktaları
Menu

Dünyanın en egzotik yeşil seyahat noktaları

dünyanın en egzotik turistik yerleri

Doğayla iç içe zaman geçirmenin insan zihni ve bedeni üstündeki iyileştirici etkisinin olduğu herkesçe malum. Siz de hayatın rutininden uzaklaşmak ve huzur bulmak istiyorsanız ekoturizm denilen yeşil turizm ile tanışmalısınız. Tüm dünyada giderek popüler olmaya başlayan yeşil turizm ile ilgili en egzotik noktaları sizler için derlemeye çalıştık. İşte, dünyanın en egzotik yeşil seyahat noktalarından bazıları;

daintree yağmur ormanı

Daintree Yağmur Ormanı – Avustralya:

Dünyanın en eski ayakta kalmış yağmur ormanı olan Daintree Yağmur Ormanı, 135 milyon yaşında egzotik bitkilerle kaplı zirveleri ile de karakteristik bir yapıya sahiptir. Yıl boyunca yüksek nem ve sıcaklığın hakim olduğu yağışları ile de benzersiz bir bileşim oluşturmaktadır. İklimi kuru tropikal meyve ve ağaçların büyümeleri için çok uygundur. Geniş bir alana yayılı olan Daintree Yağmur Ormanı Avustralya Kuzey Doğu Queensland’de kıyı kesimlerde yer almaktadır. Burası Queensland’in ıslak tropik bölgesinin bir parçası olup, 1988 yılında da Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

galapagos adaları

Galapagos Adaları – Ekvador:

1978 yılında Dünya Kültür Mirası Listesine alınan Galapagos Adaları, sıkı koruma önlemleri ile kontrol edilen ekolojik bakımdan hassas bir bölgedir. Galapagos Ulusal Parkını ziyaret edenlere orman korucuları eşlik etmekte, geride herhangi bir iz bırakmadıkları kontrol edilmektedir. Galapagos Adaları Galapagos kara iguanası, mavi ayaklı bubi, Galapagos pengueni, Galapagos kaplumbağası ve dalgalı albatros kuşları gibi nesli tehlikede olan canlılara ev sahipliği yapmaktadır.

kenya

Kenya:

Kenya geniş ovalardaki yaban hayatı safarilerine ev sahipliği yapmaktadır. Büyük bir doğal zenginliğe sahip olan Kenya popüler bir ekoturizm noktasıdır. Ekvator kuşağı ülkesi olan Kenya’nın iklimi aşırılıklara sahiptir. Bir yandan karla kaplı tepeleri diğer taraftan ovalardaki geniş otlaklar mükemmel bir kombinasyon sergilemektedir. Kıyı kesimlerinde de Malindi’nin mercan resifleri ve berrak suya sahip plajları sizlere doğal güzellikler sunmaktadır. Kenya’da Nairobi Milli Parkı, Nakuru Gölü Milli Parkı, Amboseli Milli Parkı, Kora Milli Parkı ve Mount Kenya Milli Parkı gibi popüler ulusal parklar bulunmaktadır.

kerala hindistan

Kerala – Hindistan:

Doğayla iç içe mükemmel vakit geçirmek isteyen herkes için bulunmaz bir turistik bölgedir. Dünyanın 10 cennetinden biri olarak adlandırılan Kerala doğal zenginlikler bakımından oldukça şanslıdır. Burada 900 dolayında şifalı bitki ve 4 bin çiçekli bitki türü bulunmaktadır. Kerala’nın en popüler yeri vahşi yaşamı ile Periyar gölüdür. Burada filler ve bizonlar gibi pek çok canlıyı doğal yaşam alanlarında gözlemleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra kuş gözleme, dağcılık, trekking ve daha birçok etkinlik de yapılabilmektedir.

kostarika

Kostarika:

Dünyada en çok gidilen yerlerden biri de Kostarika’dır. Çevre dostu otelleri ile bilinen bu popüler turizm cennetini her yıl milyonlarca kişi ziyaret etmektedir. Yağmur ormanlarının yeşillikleri ile birlikte plajları ile de ünlüdür. Turistler için trekking ve kuş gözlemleme aktiviteleri en popüler aktivitelerdir.

yeni zelanda

Yeni Zelanda:

Sık yağmur ormanları, nefes kesici manzaraları ve dağlarının güzelliği ile dünyanın her yerinden turisti ağırlamaktadır. Çevreye duyarlı politikaları benimseyen Yeni Zelenda’da Abel tasman Ulusal Parkı görülecek yerlerin başında gelir. Coromandel yarımadasında altın rengi ve beyaz kumlu plajlar göz kamaştırmaktadır. Aktif volkanları, el değmemiş ormanları ve sakin gölleri ile Tongariro Milli Parkı görülmesi gereken diğer bir yerdir. Yunuslar, penguenler, balinalar ve başkaca deniz canlılarını ve deniz yaşamının en muhteşem görüntülerine şahit olabilirsiniz.

botswana

Botswana:

Yaban hayatının geniş bir çeşitliliğine ev sahipliği yapan Botswana toprakları, otlakları ve deltaları ile karakterize bir yerdir. Dünyanın en büyük Afrika fillerini içinde barındıran Chobe Ulusal Parkı görülmeye en değer yerlerin başında gelmektedir. Bu Ulusal Park 350 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.