Menu

Dünyanın en derin çukurları

derin çukur

Dünyada bir doğal şekilde oluşan çukurlar olduğu gibi bir de insan eli ile yaratılan çukurlar vardır. Derinlikleri 11 bin metre ile 600 metre arasında değişen insan eli ile yapılan derin çukurlara bir bakalım istedik. İşte liste ;

darvaza çukuru

Daravaza çukuru ; Özbekistan’da 1971 yılında doğal gaz aramaları sırasında derin bir yeraltı mağarası bulunmuştur. Etrafında ki kazı esnasında çökme oluşmuş ve derinliği anlaşılamayan ve toksik gaz salınımı yapmaya başlamıştır. Zehirli gazların atmosfere yayılımını engellemek için çukura atılan patlayıcı bombalar nedeni ile çukur yanmaya başlamış ve yaklaşık 35 yıldır yanmaya devam etmektedir. Kimilerinin cehenneme açılan kapı dediği bu çukurun henüz derinliği bilinmemektedir.

kimberly çukuru

Kimberly elmas madeni ; Güney Afrika’da insan eli ile yapılan elmas madeni, 1097 metre derinliktedir. Yaklaşık çıkarılan toprağın 22.5 milyon ton olduğu düşünülmektedir. İnsan eli ile yapılan bu madenden çok elmas çıkarılmıştır. Bugün çalışmalar durdurulmuş ve çukur dünya mirası kabul edilmiştir.

monticello barajı

Monticello barajı ; Kuzey Kaliforniya’da bulunan Monticello barajında baraj suyunun taşmasını engellemek için yapılan çukur inanılmazdır. yaklaşık çapı 22 metre olan insan yapımı bu çukurdan 1370 metreküp su boşalmaktadır.

bingham madeni

Bingham madeni ; Utah’ta insan eli ile yapılan bir bakır madenidir. yaklaşık 1.2 kilometre uzunlukta ve 4 kilometre genişliktedir.1863 yılından günümüze sürekli derinleşen bu çukurda çalışmalar halen devam etmektedir.

mirny elmas madeni

Miray elmas madeni ; Sibirya’da bulunan bu maden, 525 metre derinlikte ve 1.30 kilometre çapındadır. Halen çalışmalar devam ettiğinden çukurun daha da büyüyeceği düşünülmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.