Menu

Dünyanın en değerli ilk 5 ligi

dünyanın en değerli ligleri

Futbol, dünyada en fazla kişi tarafından takip edilen spor dallarından biridir. Bu durumdan dolayı da en fazla ilgi gören ve en çok kazanılan bir spor dalı olarak öne çıkmaktadır. Futbolcular, büyük miktarlarda transfer ücretleriyle bulundukları liglerde binlerce hayranlarına futbol ziyafeti vermektedirler. Futbolun beşiği olarak kabul edilen İngiltere’nin Premier Ligi en değerli liglerin başında gelmektedir. Türkiye süper ligi ilk beşte olmasa da sıralamada 7. durumdadır. İşte, dünyanın en değerli ilk 5 ligi;

premier lig ingiltere

Premier League – İngiltere: 20 adet futbol takımının mücadele ettiği Premier lig’de toplam 546 futbolcu görev almaktadır. Premier ligin toplam değeri yaklaşık 3,5 milyar Euro civarında ve dünyanın en değerli ligi sıralamasında birinci sıradadır.

la liga ispanya

La Liga – İspanya: 20 futbol takımının bulunduğu bu ligde toplam 510 futbolcu bulunmakta ve toplam değeri de yaklaşık 2,7 milyar Euro’dur.

serie a italya

Serie A – İtalya: 20 adet futbol takımının mücadele verdiği İtalya’nın Serie A liginde toplam 544 futbolcu oynamaktadır. Toplam değeri de 2,5 milyar Euro civarındadır.

bundesliga almanya

Bundesliga – Almanya: 18 takımın mücadele ettiği ligdeki futbolcu sayısı 494’tür. Ligin toplam değeri 1,7 milyar Euro olarak hesaplanmaktadır.

ligue 1 fransa

Ligue 1 – Fransa: 20 takımın olduğu Fransa 1. liginde toplam 555 futbolcu oynamaktadır. Piyasa değeri de yaklaşık 1,5 milyar Euro’dur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.