Menu

Dünyanın en çok gökdelene sahip şehirleri

gökdelen şehirleri

Gökdelenler için yüksek binalardan başka bir tanım yapılması oldukça zordur. Günümüzde 40 metre’nin üzerindeki her binaya gökdelen denilmektedir. Listemizde ise 100 metreden yüksek gökdelenlerin en fazla olduğu şehirleri sıraladık. İşte, dünyanın en çok gökdelene sahip şehirleri;

hong kong

Hong Kong: Şu anda 100 metrenin üzerinde en az 2.354 adet gökdelenin yer aldığı Hong Kong, dünyanın en çok gökdelen olan şehri durumundadır. Bunun yanında, dünyanın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biridir.

new york

New York: Gökdelenleriyle ünlü şehirlerden biri olan New York’ta dünyanın en popüler gökdelenleri olan Empire State Building, Rockefeller merkezi gibi toplam 794 adetten fazla gökdelen bulunmaktadır.

tokyo

Tokyo: Ticaret, eğitim, eğlence, finans ve otomobil üretim merkezi olan Tokyo’da 100 metreden fazla toplam 556 adet kadar gökdelen yer almaktadır.

şangay

Şangay: Büyük liman ve önemli finans merkezlerinden biri olan Şangay dünyanın en büyük şehirlerinden olup, şehirde 100 metreden yüksek toplam 430 gökdelen bulunmaktadır.

dubai

Dubai: Şehrin en önemli simgesi haline gelen dünyanın en yüksek binası Burj Halife burada yer almaktadır. Şehirde 100 metrenin üzerinde 403 adet daha gökdelen yer almaktadır.

bangkok

Bangkok: Tayland’ın sermaye merkezi olan şehirde, 100 metreden yüksek 355 adet gökdelen bulunmaktadır.

chşcago

Chicago: Pek çok gökdelenin yanında Chicago Skyline dünyanın en güzel yapılarından biri olarak öne çıkıyor. En ünlü binası 1998 yılına dek dünyanın en yüksek binası olan 424 metrelik Willis Tower’dır. Şehirde toplam 341 adet gökdelen olduğunu da belirtmek gerekir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.