Menu

Dünyanın en çok fastfood tüketen 5 ülkesi

en fazla fastfood yiyen ülkeler

Hızlı ve sürekli olarak değişen dünyada, insanlar eski zamanlardaki gibi zevk için keyifli yemekler hazırlamaya zaman bulamıyorlar. Herkes daha özgür hareket edebilmek için, ayak üstü beslenmeye çok alıştı. Bundan dolayı da sağlıksız beslenme sorunları hızla arttı ve obezite dünyanın başına dert oldu. Yine de fastfood tüketimi azalacak gibi durmuyor. İşte, dünyanın en çok fastfood tüketen 5 ülkesi;

abd

1.. Amerika Birleşik Devletleri: ABD, dünyanın en çok fastfood tüketen ülkesi konumunda. Hamburger, ülke genelindeki restoran harcamalarının yüzde 50’sinden fazla paya sahip. Fastfood, ABD’nin hala en popüler beslenme yöntemi. Fastfood pazarının en büyüğü de yüzde 17’lik payla McDonalds’a ait.

fransa

2. Fransa: Fransa, kendine özgü mutfağıyla bilinen ülkelerden biridir, ancak son yıllarda yüzde 54’lük payla fastfood hakimiyetini ilan etti. Yakın geçmişte Burger King Fransa ayağını kapatmıştı, ancak fastfood çılgınlığı Farnsa’da da restoran harcamalarında öne geçti. Ülkedeki öğle yemeği zamanlarının kısıtlanması fastfood harcamalarının da artmasına neden oldu gibi.

kanada

3. Kanada: Fastfood tüketimin en çok olduğu ülkelerden biri de Kanada. Pazarın yüzde 25’ine ülkenin kendi markası olan Tim Hortons sahip. Dünya devi McDonald yüzde 11 ile onu takip ediyor. Fastfood tüketim payı, geleneksel restoran paylarında hızla düşüşe neden olmakta.

ingiltere

4. İngiltere: İngiltere’deki en büyük fastfood şirketleri Kamu SağlığıSorumluluk Üyesi durumunda olup, sağlıklı ürünler sunma adına çalışmalarına ağırlık vermektedirler. Bu amaçla, menü kutularında bütün gıdaların kalori bilgilerini yayınlamaya başladılar. İngilter pazarında en büyük paya sahip olan fastfood zincirlerini McDonald, KFC ve Burger King olarak sıralayabiliriz.

güney kore

5. Güney Kore: Ekonomik krizin etkisiyle, Güney Koreliler gıda sektörü hizmetlerinden daha ucuza faydalanma yoluna yöneldiler. Ülkede çok önceleri faaliyete geçen Paris Croissant şirketi yüzde 19’luk pay ile lider konumda. Ülkedeki fastfood kültürü, daha ziyade kahve ve tatlı menüleri sunan markalar üzerinde yoğunlaşmıştır.

One Response

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.