Dünyanın en çok alkol tüketen milletleri
Menu

Dünyanın en çok alkol tüketen milletleri

en çok içki tüketilen ülkeler

Alkol kullanımı toplumların çekirdek yapısında çoğu zaman sosyal sorunları da beraberinde getiriyor. Buna rağmen alkol tüketimi her geçen gün artmaya da devam ediyor. Öyle ülkeler var ki, sanki hiç ayık gezmiyorlar gibi… İşte, dünyanın en çok alkol tüketen milletleri;

moldova

Moldova – Kişi Başı Tüketim ort. 18,22 Litre

Moldova Cumhuriyeti alkol tüketimi bakımından dünyanın birçok ülkesine fark atıyor. Bu durum ülkede sosyal ve sağlıkla ilgili bir dizi sorunları da beraberinde getiriyor. Sağlık sorunlarının başında karaciğer sirozu gelmekte, bunun sonucunda meydana gelen ölümlerde de dünyadaki en yüksek orana sahip.

çek cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti – Kişi Başı Tüketim ort. 16,45 Litre

Çekler, dünya da kişi başına bira tüketiminde en yukarıda. Ülkedeki restoranlarda bira çoğunlukla maden suyundan bile ucuz. Ancak kaçak içki üretimi ve tüketimi ülkenin en önemli sorunu haline gelmiştir. Hükümet bu soruna ve yüksek alkol tüketimine karşı bir dizi önlem almak için çalışmalar da yapmakta.

macaristan

Macaristan – Kişi Başı Tüketim ort. 16,27 Litre

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre alkole bağlı sorunlar nedeniyle Macaristan’daki erkeklerin ölüm oranları kadınlara göre 3 kat daha fazla durumda. Macaristan nüfusunun %10’una resmen alkolizm tanısı konmuştur.

rusya 1

Rusya – Kişi Başı Tüketim ort. 15,76 Litre

Yapılan bir araştırmaya göre, 55 yaşından evvel ölen Rus erkek ölümlerinin sebebinin %35 Votka tüketimine bağlı olduğu belirlenmiş. Rusya’da Votka ölümlerden sorumlu bir katil gibi ilan edilse de ucuz olduğu için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

ukrayna

Ukrayna – Kişi Başı Tüketim ort. 15,60 Litre

Ukrayna’da 40’ın üzerinde marka ile Votka üretimi yapılmaktadır. Ne yazık ki gençelere yönelik ayrı tatlarda Votka üretimi de giderek artmakta. Ülkedeki yasalara göre bira bir meşrubat gibi görülmekte ve tüketimi için de bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre, ülkedeki çocukların %40’ı alkol tüketmektedir.

estonya

Estonya – Kişi Başı Tüketim ort. 15,57 Litre

Ülkede 60 binin üzerinde alkol bağımlısının olduğu söylenmektedir. Alkole bağlı ölümler oldukça yüksek seyretmektedir. Hükümet, yeni yasalarla alkol tüketiminin önüne geçmeye çalışmaktadır. Ekonomik kriz etkisiyle de tüketim biraz da olsa gerilemiştir.

andorra

Andorra – Kişi Başı Tüketim ort. 15,48 Litre

Andorra’daki alkol tüketimi komşuları olan Fransa ve İspanya’ya göre oldukça yüksek. Yakın zamana kadar alkol satışları üzerinde herhangi bir vergi uygulaması olmayan ülkede yeni vergiler uygulanmakta, alkol tüketim yaşı da 18’e çıkarılmıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.