Dünyanın en büyüleyici 6 kule asansörü
Menu

Dünyanın en büyüleyici 6 kule asansörü

izmir tarihi asansörü

Dünyanın bazı şehirlerinde ulaşılması zor olan yerlerinde kule şeklinde asansörler inşa edilmiştir. Bunlardan bir tanesi de ülkemizde İzmir’de bulunmaktadır. Bu kule asansörler, bulundukları şehirlerde çok güzel bir görsellik sağlamakta, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir. İşte, dünyanın en büyüleyici 6 kule asansörü;

bailong asansörü

Bailong Asansörü – Çin: 326 metre yüksekliğindeki bu asansör Çin’in birçok uçurumlarından birinin yüzeyine kurulmuştur. Dünyanın en yüksek ve ağır, en fazla yolcu kapasiteli açıkta çalışan asansörü olduğu söylenmektedir. Bu özellikleriyle Guinness Rekorlar Kitabına girmiştir.

hammetschwand asansör

Hammetschwand Asansörü – İsviçre: Avrupa’nın en yüksek açık kule asansörüdür. Bu asansör, Lucerna gölüne bakan Bürgenstock Platosu üzerindeki gözetleme noktasına ulaşımı sağlamaktadır. 153 metrelik zirveye bu asansörle 3 dakika içinde ulaşma imkanı sağlamaktadır.

izmir tarihi asansörü

Tarihi İzmir Asansörü – Türkiye: İzmir’in tarihi asansörü Halitrıfatpaşa caddesi ile Mithatpaşa caddesi arasında işleyen iki asansörün bulunduğu bir asansör kulesidir. 58 metrelik bir yüksekliği birbirine bağlayan bu asansör, 1907 yılında Musevi kökenli Nesim Levi tarafından inşa ettirilmiştir. İzmir’in önemli turistik mekanlarından biridir.

lacerda asansör

Lacerda Asansörü – Brezilya: Eski ve yeni Salvador mahallelerini birbirine bağlayan bu asansörle günde 30 binden fazla insan taşınmaktadır. 72 metrelik bir yüksekliğe sahip olan bu kule asansör şehrin sahil şeridini mükemmel bir şekilde seyretme imkanı sağlar.

oregon belediye asansörü

Oregon Belediye Asansörü – ABD: ABD’deki tek kule asansörüdür. 1915 yılında yapılan bu asansör Oregon şehrinde iki mahalleyi birbirine bağlar. İçindeki kullanılan asansör kabini 1955 yılında yenilenmiştir.

santa justa asansörü

Santa Justa Asansörü – Portekiz: Lizbon’un Santa Justa caddesinde bulunan kule asansör, Carmo meydanı ile şehrin sokaklarını birbirine bağlar. 1902 yılında hizmete giren bu kule asansör ilk başta buharla çalıştırılmış, 1907 yılında da elektrik kullanılmıştır. İki asansör kabini olan bu kule, şehri seyretmek için bir teras ta bulundurmaktadır.
2 Comments
  1. hale kocadere Cevapla
  2. sedat Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.