Menu

Dünyanın en büyük sponsorlukları

sponsorluklar

Sportif aktiviteler ve turnuvalar, dünyanın en fazla izlenen olaylarından biridir. Sonuç olarak da, bu tür etkinliklere verilen sponsorluklar oldukça yüksektir. Formula 1, NBA ve NFL takımlarının forma, şapka, kask, araç gibi yerlere en

yüksek görünürlüğe sahip reklamlar yerleştirilmekte ve yararlanılmaktadır. İşte, rakamsal boyut bakımından dünyadaki en büyük spor ve etkinlik sponsorlukları;

barclays

1. Barclays – 525,5 milyon dolar.

Barclays, dünyanın en popüler futbol ligi olan İngiltere Premier Ligi ana sponsorudur. Barclays bunun yanı sıra, NBA takımlarından Brooklyn Nets Arena’nın adı için 20 yıllık ve 400 milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşması imzaladılar. Sponsorluklarına ödediği 525,5 milyon dolarla listemizin de ilk sırasında yer almaktadır.

adidas

2. Adidas – 498 milyon dolar.

Londra 2012 Yaz Olimpiyatlarının da sponsoru olan Adidas bünyesinde birkaş sporcu ile yapılmış olan sponsorluk anlaşmaları da bulunmakta. Bununla birlikte, Alman milli takımı sponsorluğu için Alman Futbol Federasyonuna, 10 yıl karşılığında 298 milyon dolar ödeme yaptı.

general motors

3. General Motors – 388,4 milyon dolar.

Cadillac, Chevrolet ve GMC Truck Division markaları General Motors’un bünyesinde olan markalardır. Chevrolet’in 12 MLB, 10 NFL, üç NBA, üç NHL, bir MLS, bir WNBA ve bir CFL takımıyla sponsorluk anlaşması var. Ayrıca NASCAR ile bir ortaklık anlaşmasına da sahip. Cadillac da PGA Golf Turnuvası ve Tour de France sponsorluklarına sahip. GMC Truck Division Vancouver’da bir arenanın isim sponsorluğuna sahip. bunun yanında NBA, NFL, NHL ve MLB ekiplerinde de sponsorlukları bulunmaktadır.

anheuser busch inbev

4. Anheuser Busch InBev – 309,2 milyon dolar.

Toplamda 26 MLB, 25 NBA, 28 NFL ve 20 NHL ekibiyle sponsorluk anlaşmasına sahip bir marka. Ayrıca Süper Bowl, BCS, CFL ve NASCAR’da tanıtıma yönelik sponsorlukları mevcut.

miller coors

5. MillerCoors – 272 milyon dolar

MillerCoors Miller Light, Coors Light ve Molson Coors Kanada menşeli markalar olup, Milwauke stadyumunun isim sponsorluğuna, MLB, NBA, NFL, NHL ve NCAA gibi etkinliklerde sponsorluklara sahip. Sponsorluklara ödediği toplam bedel de 272 milyon dolar.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.