Dünyanın en büyük kraterleri
Menu

Dünyanın en büyük kraterleri

asteroid etkileri

İnsanlar uzun zamanlar boyunca gökten düşen astroid parçalarından korktular. Kuyruklu yıldızların parçası olan veya meteor parçaları olan bu astroidler dünyamıza çok eski dönemlerde de düşmüşlerdir. Bilim adamları 65 milyon yıl önce dünyamıza düşen bir göktaşı sayesinde dinazorların ortadan kalktığını söylüyor. Evrimi şekillendiren bu olayların izlerine bugün bile rastlıyoruz. İşte, asteroid çarpması ile oluşan kraterler ;

spider krater avustralya

Örümcek krater, Avustralya ;

Batı Avustralya Kimberly bölgesinde bulunan bu kraterin, NASA tarafından çekilen görüntüsünü görüyorsunuz.  Neoproterozoyik Dönemde yani 900 ila 600 milyon yıl önce buraya düşen bir astroid ile oluştuğuna inanılır. Kraterin merkezi etrafında olan kozalaklar nedeni ile  örümcek krater denilmektedir.

manicouagan krateri

Manicouagan Krateri, Kanada ;

Uzmanlar Trias Döneminde yani 214 milyon yıl önce  bir astroidin çarpması ile oluştuğuna inanıyor. Hatta bu bölgede bulunan pek çok buzulun erozyona uğramasına neden olmuştur. NASA’nın uydu görüntülerinde etrafında oluşan halka bir göl gibi gözükmektedir. Aslında pürüzsüz ve düz bir yeşil alandır.

berringer krateri

Berringer Krateri, Arizona ;

Bir göktaşının yaklaşık 20 ila 50 milyon yıl önce çarpması ile oluştuğuna inanılıyor. Çapının 80 metre olduğu ölçümlenmiştir. Bu krater uzun yıllar boyunca araştırılmış ve meteor parçaları bulunmuştur.

gosses avustralya

Gosses Bluff, Avustralya ;

Avustralya için bu krater çok önem taşımaktadır. Aborjinlere göre, bir grup kadın Samanyoluna doğru dans etmiş ve tanrı onlara göktaşı ile bir bebek yollamıştır. Çapı 24 kilometre olan bu krater 142 milyon yaşındadır.

rusya krateri

El’gygytgyn Krateri, Rusya ;

3.6 milyon yıllık göktaşının çarpması ile oluşan krater, yaklaşık 15 kilometredir. Bu fotoğrafta, kırmızlar bitkileri, gri-kahverengi olan bölge toprağı, koyu mavi renk derin olan suyu göstermektedir. Uzmanlar bu krater ile iklimin dünyamızda nasıl değiştiğini çözmüşlerdir.

bsumtwi krater gana

Bosumtwi Krateri, Gana ;

Yaklaşık 1 milyon yıl önce oluştuğuna inanılan bu krater, Yağmur ormanlarının tam ortasındadır. 10 kilometre doğu-batı, 11 kilometre güney-kuzey ölçüleridir. Dünyanın en büyük kraterleri arasındadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.