Menu

Dünyanın en büyük hayvanları

dünyanın en büyük hayvanları

Doğa inanılmazdır. Pek çok tür ile yeni tanışıyoruz veya pek çok tür çok hızlı bir evrim geçiriyor. Olağanüstü özelliklere sahip olan pek çok hayvan bizleri inanılmaz şaşırtıyor. İşte, dünyanın en büyük hayvanlarından bazıları ;

en büyük kelebek

Queen Alexandra Kelebeği ;

Dünyanın en büyük kelebeği Papua Yeni Gine’de bulundu. Dişi olan bu kelebeğin kanat uzunluğu 30-40 cm. civarındadır. Bu kelebeklere, Kraliçe Alexandra ismi verildi. Ne yazık ki bu tür, yok olmak üzeredir. Uzmanlar, insan habitatı nedeni ile yakın zamanda bu kelebeklerin dünyamızda olmayacağını söylüyor.

salamander

Çin Salamanderi ;

Çin’de yaşayan bu dev salamander dünyanın en büyük hayvanları arasındadır. Bu tür, 1.8 metreye kadar büyüyor ve ağırlığı yaklaşık 30 kg.dır. Ortalama olarak, 1.15 metre civarında olan bu salamanderler, avlanarak öldürülüyorlar. İşte, bu nedenle bu hayvanlardan tükenme tehlikesi içindeler.

büyük kurbağa

Goliath Kurbağası ;

Bu kurbağalar, 3-4 kilogram ağırlıkta ve 3 metre boyda olabiliyor. Bu kurbağalar yengeç yiyorlar bir başka özellikleri ise, ses keseleri yoktur. Yağmur ormanlarında küçük bir alanda yaşıyorlar. Hayvan ticareti, hayvanat bahçelerine tür toplanması ve yaşam alanlarının tahribi nedeni ile türleri tehlikededir.

büyük yılan

Dev yılanlar ;

Dünyanın en büyük yılanı yeşil anakondadır. Bu yarı suda yaşayan yılan, 15-17 metre uzunlukta ve 200-300 kilogram ağırlıkta olmaktadır. Fakat, ölçülen en büyük yılan, 28 metre uzunlukta, 550 kilogram ağırlıkta olan bir anakondadır. Kolombiya’da uzmanlar bir yılan fosili bulduklarında şok oldular. Çünkü, fosil, 40 metre uzunluktaydı.

kedi

Büyük kedi ;

Ölçülen en büyük kedi, İngiltere’de yaşayan bir tekirdir. İki yaşında olan kedi, 18 kilogram ağırlıktadır. Dünyanın başka bölgelerinde de rastlanan bu büyük kediler, genelde cins değil, tekir dediğimiz cinsten çıkmaktadır.

tarantula

Goliath Bird, Tarantula ;

Güney Amerika’daki yağmur ormanlarında yaşayan bu örümcek uzunluğu 30 cm. kadar büyüyebilen bir cinstir. Kuşlar ile beslenir. Bu örümcek ölümcül değildir. Fakat bazı türleri, bulantı ve ani ölüme neden olabilmektedir.

yarasa

Büyük yarasalar ;

Sadece meyve ile beslenen bu yarasalar, kanat açıklarının 6 metre olması ile dünyanın en büyükleri kabul ediliyor. Flying Fox olarak adlandırılıyorlar. Sadece Malezya’da yaşıyorlar.

köpek

En büyük Köpek ;

English Mastiff cinsi, Herkül ismi verilen köpek dünyanın en büyük köpeğidir. Guinness Rekorlar Kitabına giren bu köpek cinsi, bir at ile yan yana geldiğinde hemen hemen aynı büyüklüktedir.

inek

En büyük İnek ;

Dünyanın en büyük ineği, Chard isimlidir. Bu inek, 6 metre boyunda ve 1.250 kilogram ağırlıktadır. Somerset Big ya da inek Chilli olarak litaratüre geçmektedir.

tavşan

Flaman Tavşanları ;

Bu tavşan cinsi, Flaman bölgesinde yaşamaktadır. Bu cins, 12- 28  kilogram ağırlığa çıkabiliyor. Dünyanın en büyük tavşan ırkıdır.

salyangoz

Dev Afrika Salyangozu ;

Dünyanın en büyük salyangozu Afrika’da bulunmuştur.  30 cm. büyüklükte ve 450 gr. ağırlıktadır. Daha sonra yapılan araştırmalar sadece bu bölgede yaşayan bir ırk olduklarını ortaya çıkarmıştır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.