Menu

Dünyanın en büyük düdenleri (delikleri)

dünyanın delikleri

Bazen evinizin altında bir anda kocaman bir delik oluşabilir. Bu deliklerin derinliği aklınızın almayacağı kadar olabilir. Yavaş yavaş veya uzun yıllarda oluşan bu delikler genişlikleri ve uzunlukları ile şaşırtıyor. Bilim adamları tarafından düden denilen bu doğa olayının dünyada pek çok örneği vardır. İşte, dünyanın en büyük düdenleri ;

berezniki düdeni

Berezniki Düdeni , Rusya ;

Brezniki Düdeni, Rusya’da 40 metre genişlikte ve 200 metre derinliktedir. Bu noktada bulunan Potas madeni büyük bir sel geçirmiştir. 1986 yılında olan selden sonra düden oluşmuştur.  Bu alan bir maden alanı olduğundan tam yakınında olan demiryolunun da düdene kaymasını engellemek için çalışmalar yapılmaktadır.

israil

Ölü Deniz Düdenleri, İsrail ;

İsrail’in Ein Gedi kasabası birkaç bin düdene  ev sahibidir. Son yapılan sayımlarda yaklaşık sahil boyunca 3 bin adet obruk oluşmuştur. Sürekli bir su sızıntısı olan bu delikler bölgede yerleşimin de azalmasını sağlamıştır.

mısır

Qattara Düdeni, Mısır ;

Yeryüzünün doğal düdenlerindendir. Uzunluğu 50 metre, genişliği 75 kilometre olarak ölçülmüştür.  Tuz yataklarının rüzgarlarla aşınması nedeni ile oluşmuştur. Bu düden için Mısırlı yetkililer, şu anda elektrik üretimi için proje tasarlamaktadır.

teksas

Şeytan Düdeni , Teksas ;

60 metre genişliğinde ve 400 metre uzunluğunda  dik bir düdendir. Kireç taşından oluşan düden, yarasaların yuvasıdır. Yaklaşık 3 milyondan fazla yarasanın burada yaşadığı söylenir bu nedenle araştırmacıları uğrak noktasıdır.

guatemala

Guatemala Şehri Düdeni, Guatemala ;

Bu kentin alt yapısında kanalizasyon sisteminde başlayan aşınma nedeni ile 2007 yılında bir anda meydana gelmiştir. Düden, mükemmel bir daire şeklindedir. İki kişi evlerinin altında olduğundan içine düşmüş ve haber alınamamıştır. Üç yıl sonra, 200 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde üç katlı binanın altında ikincisi oluşmuştur ve binayı içine almıştır. İki delikte hızla genişlemektedir. Bu nedenle uzmanlar çare aramaktadır.

venezuela

Sarisarinama Düdeni, Venezuela ;

Derinliği 352 metre olan düden, erozyon ile oluştuğu düşünülen bir alandır. Hemen yanında olan Sima de la lluvia isimli 1.35 kilometre derinlikte olansa ormanın eko sisteminde olan aksaklık ile oluştuğu düşünülüyor. Bu oluşan düdenlerin nasıl bu kadar hızlı olduğu halen araştırılmaktadır.

çin

Göksel Pit, Çin ;

Çin2de, Heavenly Pit düdeni Tiankeng bölgesinde bulunur. 320 metre derinlikte ve 626 metre uzunlukta- 537 metre genişlikte, 662 metre uzunlukta olan iki düdendir. Yaklaşık 128 yılda yavaş yavaş oluştuğu tespit edilmiştir. Pek çok serbest dalışçı ve paraşütçünün sıklıkla uğradığı dünyanın en büyük düdenlerindendir.

bahamalar

Dekan Blue Hole, Bahamalar ;

Dekan Blue Hole isimli düden, Bahamalar’da denizin altında oluşmuştur. Bilinen en derin deniz düdenleri arasındadır. Serbest dalışta dünya şampiyonaları burada düzenlenir. 203 metre derinliği vardır. Muhteşem bir doğal düden olarak bilinir.

belize

Büyük Mavi Delik ; Belize ;

Belize kıyısında deniz altı düdenidir. 300 metre derinliği ile dünyanın en derin düdenidir. Dünya Mirası Listesine alınan düden tamamen doğal yollardan oluşmuştur.