Dünyanın en büyük aldatmacaları
Menu

Dünyanın en büyük aldatmacaları

büyük aldatmalar

Bir çok insan para kazanmak ve şöhret elde etmek için insanları kandırırlar. Bu rahatsız edici durum nedeni ile hepimiz bu insanlara aldanırız. Pek çoğumuz, perileri, ufoları ve efsaneleri bu insanların mizansenleri ile tanıdık. İşte, dünyanın en büyük aldatmacaları ;

dev

Dev Cardiff, 1869 ;

New York’da bir ahır arkasında 16 Ekim 1869 yılında bir kuyu için işçiler kazı yaparken, 10 metre uzunluğunda korunmuş bir insan bedeni buldular. Eski zamanlarda dünyayı dolaşan ve yaşayan devler olduğu inancı nedeni ile bu habere herkes inandı. Oysa, George Hull tarafından alçı büyük bir blok bir heykeltıraşa oydurulmuş ve New York’a transfer edilmişti. Heykeltıraş gizlilik yemini etmişti. Heykel, 1 yıl boyunca gömülmüş ve bir yıl sonra Hull bir kuyu kazdırmak için işçi tutmuş ve ortaya çıkmıştı. Bu beden ortaya çıkınca binlerce insan buraya hücum etmiş hatta PT. Barnum, üç aylığına bunu kiralamak için 60 bin dolar teklif bile yapmıştır. 2 Şubat 1870 yılında yapılan incelemeler ile bu bedenin sahte olduğu ortaya çıkmıştır. Hull bu süreye kadar inanılmaz para kazanmış ve meşhur olmuştur.

loch ness canvarı

Loch Ness Canavarı, 1934 ;

1934 yılında çekilen Lock Ness canavarının resmi varlığının tek kanıtı olarak kabul edilmekteydi. Bu canavarın resminin dünyaya ulaşması ile bu bölge inanılmaz bir turist akınına sahip oldu. Pek çok lokanta ve otel inanılmaz cirolar yapmaya başladı. 1990 yılında Discovery Channel, fotoğraf üzerinde ayrıntılı bir çalışma yaptı. Buna göre, suda dalgalanmalar vardı ve orada görünen nesne sadece 2 metre uzunluğundaydı. Resmin orijinal olmadığı kanıtlandı. Resim tamamen aldatmacaydı. Böylece canavarın gerçek olmadığı ve sadece turizm için yapıldığı ortaya çıkmış oldu.

türk

Satranç oynayan Türk, 1770 ;

Kempelen tarafından satranç oynayan Türk makinesi Schonbrun Sarayın’da 1770 yılında tanıtıldı. Makine ciddi manada satranç oynuyordu ve pek çok insanı yendi. Herkes şaşkınlık içinde kaldı ve namı çok büyüdü. Sonradan yapılan incelemelerde bu maketin içinde bir insan olduğu ortaya çıktı. Fakat, mucidine sahte olduğu ortaya çıkıncaya kadar çok iyi para kazandırdı.

denizkızı

Feejee Denizkızı, 1942 ;

Feejee denizkızı, yarı memeli, yarı balık bir yaratık olarak ortaya çıktı. Mumyalanmış yaratık, PT. Barnum tarafından sergilenmeye başladı. Robert Ripley tarafından pek çok görüntüsü kopyalanarak basıldı. 1960 yılında bir yangından kurtarılan denizkızının, kağıt, parke ve balık parçalarının, bir orangutanın vücuduna yapıştırılması ile yapıldığı ve sahte olduğu ortaya çıktı.

piltdown adamı

Piltdown Adamı, 1912 ;

İngiltere’de bir çakıl ocağında 1912 yılında bulunan bir kafatası aslında dünyanın en büyük aldatmacası oldu. Kafatası, insan türünün ilk kalıntıları kabul ediliyordu. 40 yıl boyunca da böyle bilindi. Fakat, bir orangutan çene kemiği ve modern bir insanın kafası olduğu ortaya çıktı.

alien otopsi

Alien Otopsisi, 1995 ;

1947 yılında Roswell Ufo olayından sonra bir çadırın içinde bir uzaylıya otopsi yapıldığını gösteren bir video dünyaya yayıldı. 2006 yılında, video üstünde yapılan araştırmalarda, bir heykeltıraş tarafından yapılan iki mankenin Rochester’de bir evin oturma odasında çekildiği ortaya çıktı. Jöle, koyun beyni, tavuk bağırsakları ve insan eklemleri bu videoda kullanılmıştır.

periler

Cottingley Perileri, 1917 ;

İki genç kuzen tarafından çekilen 5 resimlik bir seridir. Bu resimlerde sözde perilerin farklı pozları vardır. Elsie Wrigth ve Frances Griffiths tarafından yapılan bu resimlerde, Arthur Wrigth tarafından özel düzenlemeler yapılmıştır. Bu resimler nedeni ile pek çok insan perilere inanmıştır. Fakat daha sonra resimlerin sahte olduğunu aile herkese söylemiştir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.