Menu

Dünyanın en büyük 10 yatı

Yatlar, lüks ve teknolojinin en son imkanlarıyla donatılarak, dünyanın en zenginlerine hizmet vermekte. Güç ve zenginliğin simgesi olarak görülen lüks yatlar, dünya zenginlerinin pahalı oyuncakları olarak görülebilir. İşte, dünyanın en büyük 10 yatı;

Eclipse: Dünyanın en büyük yatı Rus milyarder Roman Abromoviç’e ait. 400 milyon dolar değerindeki yatta füze algılama sistemi, lüks bir spa, 2 helikopter pisti, bir yüzme havuzu olan yatın bir de minyatür denizaltısı var.

Dubai: 162 metre uzunluğunda olan yat Şeyh Muhammed bin Raşid El-Maktum’a ait. Helikopter pisti, yüzme havuzu olan yatta yaklaşık 115 kişi ağarlanabilmektesir.

Al Said: Umman sultanı Kâbus bin Seyd El Ebu Seyd’e ait olan yat 155 metre uzunluğundadır. Helikopter pisti de olan yatta büyük bir konser salonu da bulunmaktadır.

Prince Abdul Aziz: 147 metre uzunluğunda olan yat yapıldığı 1984’den 2006 yılına kadar dünyanın en büyük yatıydı. Yatın değeri 200 milyon dolar olup, yüzme havuzu, sinema salonu ve bir de mescidi bulunmaktadır.

El Horriya: Dünyanın hem en eski hem de en büyük yatlarından birisi olan El-Horriya, 146 metre uzunluğunda olup, 1869 yılında Süveyş Kanalını ilk geçen yat olmuştur. 1905 yılında tekrardan inşa edilmiştir.

Swift 141: 60 yolcu alabilen yat, Hollanda donanmasına ait olarak 1978 yılında yapılmıştır.

Al Salamah: 92 odası ve 96 kişiden oluşan bir görevlisi bulunan yat Suudi Sultan bin Abdül Aziz’e aittir. Yatta sinema salonu,  jakuzi ve yüzme havuzunun yanı sıra helikopter pisti de bulunmaktadır.

Rising Sun: 138 metre uzunluğa sahip olan yat, Oracle’ın kurucuları Larry Elison ve David Geffen’e aittir. Şarap mahzeni, tiyatro sahnesi, basketbol sahası olarak da kullanılabilen helikopter pisti de bulunmaktadır.

Savarona: Yapıldığı yıl olan 1931’de dünyanın en büyük yatıydı. Zengin bir kadın mirasçı için yapılan yat, sonrasında Türk hükümeti tarafından Atatürk için satın alınmıştır. Yatta kütüphane, hamam, yüzme havuzu ve sinema salonu bulunmaktadır.

Fincantieri: 134 metre uzunluğunda olan yatın 7 adet güvertesi, bir helikopter hangarı, 2 helikopter pistinin yanında deniz suyuyla doldurulan bir de yüzme havuzu bulunmaktadır.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.