Menu

Dünyanın en az okuryazar ülkeleri

okur yazarlık

Tüm dünyada 775 milyon kişi okuma yazma bilmiyor. Bu sayının üçte ikisini kadınlar oluşturmakta olup, daha çok güney ve batı Asya ile Sahra altı Afrika’da bulunmaktadır. Diğer bir istatistik de okuryazar olmayanların yüzde 98’inin çocuklar olduğunu göstermektedir. Fırsat eşitsizliğinin en bariz örneği olan bu okuryazarlık oranlarını ülkelere göre derledik. İşte, dünyanın en az okuryazar ülkeleri;

somali

Somali ( Okuma yazma oranı %37,8 ): Somalililerin ancak %37,8’i okuryazar. 1991 yılında başlayan ülkeyi kasıp kavuran iç savaş ve kıtlık ulusal eğitim sistemini de tahrip etti. Bugün Somali’de 1,7 milyon çocuğun yalnızca 710 bini okula gidebiliyor.

çad

Çad ( Okuma yazma oranı %34,5 ): Batı Afrika ülkesi olan Çad’da okuryazar oranı %34,5 civarındadır. Ülkede milli gelirin sadece %2’si eğitime ayrılmakta olup, çocukların yalnızca %36,5’u okula gitmektedir. Hükümet politikalarında da eğitime ayrılan payın hiç de yeterli olmadığı bir ülke durumundadır.

mali

Mali ( Okuma yazma oranı %33,4 ): Ülkedeki erkek nüfusunun %43,1!i, kadın nüfusunun da %24,6’sı okuryazar durumda. Nitelikleri düşük olan öğretmenler kırsal alanda eğitim vermekte olup, buradaki okullar şehirlerde olanlara göre çok daha az imkana sahiptirler.

nijer

Nijer ( Okuma yazma oranı %28,7 ): Erkeklerin %42,9 oranında okuryazar olduğu Nijer’de kadınların sadece %15,1’i okuryazardır. Dünyanın en yoksul ülkelerinden olan nijer’de nüfusun %50’si 15 yaşın altındadır ve eğitim altyapısını karşılayacak kaynakların yetersiz olduğu gözlenmektedir.

afganistan

Afganistan ( Okuma yazma oranı %28,1 ): Ülkede yaşayan kadınların sadece %12,6’sının okuryazar olduğu Afganistan’da bu denli düşük okuryazarlık oranının sebebi, kadınlara ve kız çocuklarına karşı uygulanan aşırı baskıları gösterebiliriz. 2008 yılından bu güne okullara yapılan saldırıların sayısı 300’e yakındır, ancak Afgan kızları bu baskılara yenilmemek için okullara kayıt olmaya ve gitmeye devam ediyorlar. Şu anda 2 milyondan fazla kız çocuğu okullara kayıtlı ve giderek sayıları artmaktadır.

güney sudan

Güney Sudan ( Okuma yazma oranı %27 ): 2001 yılında bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, genç bir ülke ve kendi kendine yeterlilik konusunda önemli sıkıntıları var. Savaş yorgunu olan bu ülkede okuryazarlık oranının düşük olması da gayet normal.

burkina faso

Burkina Faso ( Okuma yazma oranı %21,8 ): Batı Afrika’da yer alan ve ana dili Fransızca olan eski bir Fransız sömürgesi ülke olan Burkina Faso’daki çocukların yalnızca 3’te 1’i okula gidebiliyor. Kırsal bölgelerdeki okul sayısının azlığı nedeniyle öğrenciler kilometrelerce yol katetmek zorunda. Okula giden birçok öğrenci de belli süre sonra okulu birakarak çalışmak zorunda kalıyor.