Dünyanın doğal yüzme havuzları
Menu

Dünyanın doğal yüzme havuzları

koylar

Dünyamız doğal güzellikleri ile bizi şaşırtıyor. Çok mükemmel olan ormanlar, göller ve adalara sahiptir. Fakat, insanoğlu bu alanları yavaş yavaş mahvediyor. Turizm adı altında yapılan tesisler pek çok koyumuzu mahvediyor. İşte, dünyanın en doğal yüzme alanları ;

bosna

Kravice Falls, Bosna ;

Trebizat nehri içinde korunaklı bir noktada olan Kravice Falls, Avrupa’nın en gizli hazinesi kabul ediliyor. Ticari turizm altyapısı olmayan bu yer bu nedenle temiz kalmıştır. Doğanın yemyeşil olduğu bu alanda gezmek için ilkbahar, yüzmek için yaz ayları tercih ediliyor.

grand kanyon

Mooney Falls, Grand Canyon ;

Mooney Falls, Grand Kanyon’da Milli park içinde bulunan beş şelaledir. Muhteşem bir mavi yeşil karışımıdır. Bu noktadan suya girilir. Güzel, serin suları ile muhteşem bir doğası vardır.

izlanda

Blue Lagoon, İzlanda ;

Grindavik bölgesinde volkanik bir oluşumdur. Kızgın suların yerden fışkırdığı bu alanda, su jeotermal enerji için kullanılır. Bir kısmı da doğal havuzlarda toplanır. Sıcak ve mineral açısından çok zengin olan bu su, sedef ve deri hastalıklarına da iyi gelmektedir. Dünyanın en doğal havuzlarındandır.

hırvatistan

Skradinski Buk, Krka National park, Hırvatistan ;

17 ayrı yerden düşen çağlayandır. Avrupa’nın en güzel kalsiyum Karbonatlı suyu olan şelalesidir. Krka Nehri üstünde bulunan şelale, kristal berraklığında suyu ve doğal havuzu ile insanları mest eder. Doğal alanları sevenler için muhteşemdir.

teksas

Hamilton havuzu, Austin, Teksas ;

Erozyon ile oluşan bu doğal havuz yer altı suları ile doludur. Hamilton havuzu, 1960 yılından günümüze kadar en doğal yüzme noktası kabul edilmiştir. Su kalitesi çok yüksektir. Teksas’ın 23 km. batısındadır.

santorini

Palea Kameni, Santorini adası, Yunanistan ;

Santorni, volkanik bir adadır. MÖ. 1630 yılında en son volkanik patlama olmuştur.  Kayalık uçurumlar ve mavi evleri ile biline Santorini’de Palea kameni küçücük adacık üstündedir. Jeotermal banyo alanlarına sahiptir. Su, kükürt, demir zenginidir. Dünyanın en doğal havuzudur.

azores

Caldeira Velha, Miguel Adası, Azor ;

Adanın merkezinde volkanik krater gölüdür. Mükemmel bir görselliği vardır. Bu volkanik ada, Portekiz takım adalarına bağlıdır. Dünyada çok meşhur olan bir alandır.