Menu

Dünyanın aktif yanardağları

volkanlar

Volkanlar doğanın ölümcül fenomenleridir aynı zamanda büyüleyicidirler. Lav akıntıları, buharı ve simetrik koni şeklinde yamaçlarıyla seyretmek hem görkemli hem de korkutucudurlar. İşte, dünyanın en ünlü aktif volkanik yanardağları ;

italya stromboli

Stromboli, İtalya ;

Stromboli, mükemmel koni biçimli bir volkandır. Denizden bakıldığında sanki yamaçları etrafı komple kaplar gibi gözükür. Zirvesinde sürekli gaz çıkışı vardır bu nedenle halen aktiftir. Son olarak 2007 yılında patlayan yanardağ,  adanın bir kısmında oturan köyü rahatsız etmiştir. Bu yanardağ çeşitli maceracılar tarafından çok ilgi çeker. Hatta rehber yardımıyla tırmanışlar yapılır. Yanardağın, etrafında olan siyah kumlu plajlar çok etkileyicidir.

kilauea hawaii

Kilauea, Hawaii ;

Kilauea, dünyanın en aktif volkanlarından biridir. Dağın çevresi bir milli parktır. Lav akıntıları ve lav yolları rahatlıkla görülmektedir. Çoğu turist bu bölgeye, erimiş kayaların oluşturduğu nehirleri izlemek ve eko sistemi görmek için gelir.

etna yanardağı sicilya

Etna, Sicilya ;

Sicilya adasında olan Etna yanardağı, deniz seviyesinden 10 bin feet yükseklikte olan bir volkandır. Dağın etrafı bereketli topraklarla çevrilidir. Yemyeşil doğal manzaraları ile harika yürüyüş imkanı vermektedir. Dünyanın en aktif yanardağlarından olduğundan sismik hareketliliği her daim devam eder. Dağın zirvesine, rehberler yardımıyla çıkış yapılabilmektedir.

montserrat

Soufriere Hills, Montserrat ;

1995 yılında Soufriere Hılls patlama yapmıştır. Kül, kaya ve gaz bulutları ile ada komple kapandı. Yaklaşık 2 yıl kadar ada titremeye ve depremlere açık halde kaldı. Pek çok maceracı hala karayiplerde olan bu volkanı seyretmeye ve yürüyüşe gider. Volkanın tekrar her an patlamaya hazır olduğu bilim adamları tarafından açıklanıyor.

yeni zellanda yanardağ

Ruapehu, Yeni Zellanda ;

Yeni Zellanda’nın Kuzeyinde kalan Taupo bölgesindedir. Son 10 yıldır düzenli olarak dağda patlamalar olmaktadır. Buna rağmen bölge macerayı seven turistler ile doludur. Volkanın büyük bir patlama yapmasını bilim adamları tarafından her an olabilir diye söylenmektedir. Dünyanın sürekli aktif olan yanardağlarındandır.

Eyjafjallajokull, İzlanda

Eyjafjallajokull, İzlanda ;

2010 yılında tüm dünya bu dağı tanıdı. Onun patlamasıyla milyonlarca insan seyahat edemez hale geldi. Avrupa semalarının üstüne patlayan dağın tüm bulutları çökünce, uçaklar sefer yapamaz oldu. Başkent Reykjavik’e çok yakın mesafede olan dağ, 1 günlük mesafededir. Dağ halen aktiftir.

bromo yanardağı endonezya

Bromo, Endonezya ;

Volkanik hareketliliğin halen olduğu dağ, çok önemli bir volkandır. Java şehrine yaklaşık 4 saat kadar mesafesi vardır. Dünyanın en güzel volkanik dağı kabul edilir. Manzarası mükemmeldir.  Bromo Tengger Semuru Milli parkı, çok ciddi korunan bir parktır. Bu milli parka giden ve volkanik dağı gören herkes büyülenmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.