Dünyanın 20 Harikası
Menu

Dünyanın 20 Harikası


Dünya’nın 7 harikasını hepimiz biliriz fakat dünya üzerinde çok daha fazla doğa harikası bulunmaktadır. 2001 yılında İsviçreli bir şirket dünyanın 7 harikasını yeniden seçmiştir. 07/07/07 tarihinde ise yeniden bir liste oluşturulmuştur. Kazanan 7′li senelerce konuşulacaktır ama bu listede kazanamayan fakat bir o kadar da güzel olan doğa harikaları bulunmaktadır. Aralarında herhangi bir sıralama yapılmamıştır.

Yuşan Dağı – Tayvan

3952 metre yüksekliğindeki Yuşan Dağı, Tayvan’ın en yüksek dağıdır. Denize kıyısı olan dağ, denizin altına doğru 4000 metre devam etmektedir. Bölgede 140 tür kuş, 28 tür memeli, 17 tür sürüngen ve 186 tür kelebek yaşamaktadır.

Vezüv Yanardağı – İtalya

İtalya’daki Vezüv Yanardağı, geçen yüz yılda Avrupa Kıtası’nda faaliyete geçen tek volkan olma özelliğine sahiptir. Vezüv en çok, M.S. 79 yılındaki Pompei kentini yok eden patlamasıyla biliniyor.

Uluru – Avustralya

345 metre yüksekliğindeki Uluru ya da Ayers Kayası Avusturalya’nın en tanınmış yerlerinden biridir. Temmuz ayında yetkililer tarafından çevresel nedenler ve güvenlik gerekçeleri ile buraya tırmanış yasaklanmıştır

Sardanban – Bangladeş, Hindistan

Bangladeş ve Hindistan arasında yer alan Sardanban Deltası, yeryüzündeki en büyük mangrav ormanlarını içeriyor. Sardanban, Bengal dilinde ‘güzel orman’ anlamına geliyor.

Çamur Volkanları – Azerbaycan

Dünya üzerinden bulunan 700 çamur volkanından, 300′ü Azarbeycan’ın Hazar Deniz kıyılarındaki Gobustan Bölgesi’nde yer almaktadır. Bölgedeki çamur volkanları, yer altındaki çamur rezervuarlarından beslenmekte ve durgun dönemlerde bile zaman zaman çamur püskürtmektedir.

Milford Sound – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın en tanınan yerlerinden biri olan Milford Sound şelaleleri, kayalıkları ve orman alanlarıyla yılda 500 bin ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Fiyortu kaplayan birçok kayalık ve tepe şekillerine göre isimlendirilmiştir. Fil adı verilen tepe bunlardan en ünlüsüdür ve 1517 metre yüksekliğindedir.

Matterhorn Dağı – İsviçre,İtalya

İsviçre-İtalya sınırında yer alan 4477 metre yüksekliğindeki Matterhorn Dağı, Avrupa’nın hem en yüksek hem de en fotojenik yerlerinden biridir.

Masurian Göller Bölgesi – Polonya

Polonya’daki Masurian Gölü ve çevresi, kapladığı 52.000 km2′lik alanda 2000′den fazla gölden oluşmaktadır ve 2000 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Maldiv Adaları – Maldivler

Maldivler, resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda 1200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005 itibari ile Avusturalya’ya sığınma hakkı verilmiştir. 1200 adanın 281′inde insan yaşamaktadır. 1000 civarında ada halen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195′inde Maldivliler yaşamaktadır. 86 ada ise “otel ada” şeklinde kullanılmaktadır.

Klimanjaro – Tanzanya

1987’den beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Klimanjaro Dağı, 5894 metre yüksekliği ile Afrika’ın en yüksek noktasıdır. Üzerindeki kar giderek erimektedir. 1912 yılında üzerinde bulunan karın %80′i bugün yoktur ve 2030 yılında tamamen kardan arınmış olması beklenmektedir. Zirvesinde en dipte bulunan karın 11.000 yıllık

Jeita Grotto – Lübnan

Lübnan’ın başkenti Beyrut’tan 18 km uzaklıktaki Jeita Grotto mağarası 9 km uzunluğundadır. Bu mağaralar binlerce yıl önce insanlar tarafından kullanılmıştır ve 1836 yılında tekrar keşfedildiğinde içinde mızrak başları, çanaklar ve kemikler bulunmuştur. Bu mağara her yıl yaklaşık 2 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Büyük Bariyer Resifi – Avustralya, Papua Yeni Gine

Avusturalya’daki Büyük Bariyer Resifi 400 tür mercana, 1500 tür balığa ve 4 bin tür yumuşakçaya ev sahipliği yapmaktadır. Resif, 1981’den beri Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. 344.400 km2′lik yüzölçümüne sahip resifte 30 tür balina ve yunus, 6 tür deniz kaplumbağası ve 1500 tür balık bulunmaktadır.

Büyük Kanyon – Amerika

ABD’nin en bilinen doğa alanı olan Büyük Kanyon 1200 metre derinliğinde ve 12 bin metre uzunluğundadır ve 6 milyon yılda oluşmuştur. 446 km uzunluğunda, 29 km genişliğinde ve 1.8 km derinliğindeki kanyonu yılda 5 milyon insan ziyaret etmektedir.

Galapagos Adaları – Ekvator

Sayısız tür hayvanı barındıran Galapagos Adaları, 1978’den beri Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Charles Darwin’in bu adalara yaptığı keşif yolculuğu, evrim teorisinin oluşmasında çok etkili olmuştu.

El Yunque Ulusal Ormanı – Porto Riko

Porto Rico’daki El Yunque Ulusal Ormanı, Kuzey Amerika Orman Sistemi içindeki tek tropikal ormanıdır. 113.3 km2 yüzölçümüne sahip orman, kendine özgü 23 çeşit bitkiye sahiptir.

Lut Gölü – İsrail, Ürdün

Günümüzde akarsularla beslenmeyen ve 600 km² civarında bir alanı kaplayan Lut Gölü, Afrika-Suriye ayrımındaki en alt noktada yer alır ve yeryüzünün en alçak ve en tuzlu gölüdür. Lut Gölü’nün tabanı, su derinliği çok fazla olmasa da (yaklaşık 376 metre), deniz seviyesinden 422 metre aşağıdadır. Bu büyük tuzlu göl, karşılıklı uzak noktalarından 80 km/18 km genişliktedir. Aslında göl, eski Lisan Denizi’nin bir parçasıdır.

Moher Kayalıkları – İrlanda

İrlanda’nın County Clare şehrinde bulunan ve 120 metreden 214 metreye kadar uzanan bu kayalıklar, her yıl 1 milyonun üzerinde turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yaklaşık 30000 kuşun yaşadığı bölgede Harry Potter gibi bazı filmlerde çekilmiştir.

Bu Tinah Adaları – Birleşik Arap Emirlikleri

Abu Dabi’de bulunan geniş mercan kayalıkları ve yosun yataklarıyla dünyanın en güzel mekanlarından biridir. 16 değişik mercanın yaşadığı adalarda ayrıca bazı ender görülen deniz kaplumbağaları ve dugonlarda yaşamaktadır.

Kara Orman – Almanya

Kara Orman Almanya’nın güneybatısında bulunan Baden-Württemberg eyalinteki ağaçlık dağ bölgesidir. Ormanın doğu ve güney kısımlarında Ren Nehri tarafından sınırlandırılmıştır. Civardaki en başlıca yükseklik 1493 metre ile Feldberg’dir. Bölge neredeyse bir dikdörtgen şeklindedir 200 km’ye 60 km ile yaklaşık 12.000 km2 alana sahiptir.

Angel Şelalesi – Venezuela

Venezuela’da bulunan dünyanın en yüksek çağlayanıdır. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan resmî ölçüme göre 979 m yüksekliğindedir. Şelaleyi 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto Sánchez La Cruz keşfetmiştir. Batı dünyası ise ancak 1935′te ABD’li pilot Jimmie Angel sayesinde bu şelalenin varlığını öğrenmiştir. Angel, değerli taşlar aramak amacıyla 1933 yılında çıktığı yolculukta şelaleyle karşılaşır. Şelalenin güzelliğini karısı ve iki arkadaşıyla da paylaşmak isteyen Angel’ın tekrar gelişinde kullandığı uçak, yerlilerin Şeytan Kanyonu dediği Auyan tepesine düşer. Angel, karısı ve iki arkadaşı 11 gün süren çetin bir mücadelenin ardından küçük bir kasabaya iner. Onların bindiği uçak ise tam 33 yıl sonra tepeden helikopter yardımıyla kaldırılarak Maracay’daki Aviation Müzesi’nde sergilenir. Şeytana meydan okuyan uçuşuyla Angel, Venezuela’nın efsanesi haline gelir. Şelalenin suları, en uç noktadan tabana doğru düşerken 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan ilerler. Doğa bilimciler bu olayı “serbest düşüş” olarak tanımlar. 807′inci metreden sonra kaya çıkıntısına çarpan suların yolculuğu bir süre daha devam eder ve 979′uncu metrede sona erer. Sisli bir görüntüye sahip olan şelalenin suları, kuzeye doğru yol alarak Churun Nehri’ne karışır.
13 Comments
 1. Boraz Cevapla
 2. Ali Tunç Cevapla
 3. Funda Demirkan Cevapla
 4. Deniz Algül Cevapla
 5. Mustafa İlhan Dinç Cevapla
 6. Burhan Bursalıoğlu Cevapla
 7. Oğuz Yüzbaşıoğlu Cevapla
 8. Saffet Bilir Cevapla
  • Eagle Ozkan Cevapla
 9. H Ahmet Tosun Cevapla
 10. Yalçın Baran Cevapla
 11. Emrullah Güney Cevapla
 12. Gönül Dostlari Mekani Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.