Dünyamızın uzaydan çekilen fotoğrafları
Menu

Dünyamızın uzaydan çekilen fotoğrafları

dünya sanatı

Toprak Kaynakları Gözlem ve Bilim (Eros) dünyamız ile ilgili muhteşem resimler çekiyor. Uzaktan algılama veri yöntemi ile çekilen resimler incelemeye alınır. Yukarıda gördüğünüz resim, İzlanda’nın Skaftafell National Park’ında bulunan buz örtüsünün 1999 yılında ki uzaydan çekilen resmidir. İşte, dünya sanatı ;

himalayalar

Doğu Himalaya dağları, Güneybatı Çin ;

Uzaydan çekilen fotoğrafta, karla kaplı zirveleri, sırtlar ve Güneybatı Çin’in nehirlerini çok rahat görebilirsiniz. Fotoğraf, 12 Nisan 2001 tarihinde çekilmiştir. İklim değişikliği ile kar örtüsünün büyük bölümü yavaş yavaş eriyor. Uzmanlara göre bu erime 1 milyar insanı tehdit etmektedir.

utah

Utah Canyon ;

Bu fotoğraf 31 Aralık 2000 yılında çekilmiştir. Utah Green River, Canyon’a girmeden güneye doğru akıyor. Bu nehir, pek çok rafting yapanın uğrak noktasıdır. Bu bölgede Kızılderililerden kalma pek çok kaya ve kalıntı vardır.

amedeus gölü

Lake Amedeus, Avustralya ;

3 Ocak 2003 yılında çekilen resimde, Avustralya’nın meşhur gölü Amedeus gözüküyor. Tuzlu ve çamurlu bir suyu olan göl, 12 kilometre ile 90 kilometre arasında yapışa göre uzayabiliyor. 1872 yılında keşfedilmiştir. İspanya kralı Amedeus’un ismi verilmiştir. Göl kuru olduğunda tuz nedeni ile parlak beyaz bir levha gibi görünür.

ürdün

Güneydoğu Ürdün ;

17 Mayıs 2001 tarihinde çekilen bu fotoğrafta Ürdün’ün çölü ve vadileri gözükür. Ürdün yaklaşık 6 milyon kişinin yaşadığı bir krallıktır. Suudi Arabistan, Suriye, ırak ve İsrail komşularıdır. Uzay fotoğraflarında çöl muhteşem duruyor.

norveç

Kuzey Norveç ;

Bu fotoğraf, Kuzey Norveç’in kıyı şeridinde olan fiyordları gösterir. Buzulları çevreleyen fiyordlar, bazen dar, dik olabilir. 17 Nisan 2002 yılında çekilen bu fotoğraf açık bir şekilde fiyard yapısını anlatır.

sahra çölü

Afrika, Sahra Çölü ;

2 Mart 2002 yılında çekilen bu fotoğrafta, dünyanın en büyük çölü olan Sahra’nın Libya kolunu gösterir. Uzmanlar, bu çölün düzenli olarak büyüyüp, küçüldüğünü söylüyor. Gezegenimizin en kurak noktası olan çöl, uzay fotoğraflarında büyüleyici duruyor.

çin

Çin, Bogda dağlar ;

Dağların hemen altında olan göl, kristalize bir tuza sahiptir. Bu alanda olan kum tepelerinin sıcaklığı 47 C ve 82 C dereceye çıkabiliyor. 1 Eylül 1999 yılında çekilen bu fotoğrafta, dağlar, göl ve kum tepeleri gözüküyor.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.