Dünyadan şaşırtan ve ilginç bilgiler
Menu

Dünyadan şaşırtan ve ilginç bilgiler

ilginç bilgiler

Bazen bazı fikirler inanılmaz basit şeylerden yola çıkarak bulunur. Başta, biz baktığımızda zor olsalar da aslında çok da kolaydırlar. Dünyamızda bazı bilgilerse bizi şaşırtıyor. İşte, istatistikler ile dünyadan ilginç bilgiler ;

marketler

Alışveriş merkezleri için yapılan bir araştırmada, marketlerde çalınan yavaş müziğin insanları rehavete soktuğu ve az alışveriş yaptıkları ortaya çıkmıştır. Orta ve tempolu çalınan müzikler ise, insanların çok daha fazla alışveriş yapmalarına neden olur.

Marketlerde, göz hizasında olan raflarda ki ürünlerin sahipleri, o rafta olmak için ödeme yapmak zorundalar. Çünkü, insanlar market raflarında en çok göz hizasında olan ürünleri görüyor.

Market arabaları, özellikle hacim olarak büyük yapılmaktadır. Bunun nedeni, yapılan deneylerde market arabalarının büyük olması ile alışverişin %20 oranında artmasıdır.

bebek ağlaması

Yeni doğan tüm bebekler, 440 hz. yükseklikte ve la notası ile ağlarlar. Bu tamamen evrenseldir.

Hiç düşündünüz mü? Oltayla avlanan balıklar çok daha lezzetlidir.  Bunun nedeni, ağ ile avlanan balıkların çırpınarak, acı çekmeleri ve salgılanan stres hormonu ile tatlarının değişmesidir.

İngiltere’de, inç ölçü birimi olarak kullanılır. Fakat, orijinal olan 1 inç’in, kraliçe 1. Elisabeth’in , el başparmağının ucundan, ilk eklem yerine kadar olan uzaklığının cm.(2.54 cm) cinsinden değeridir.

kartal

Öldüğünüz anda, kalbiniz durmuş olsa da, 2 dakika kadar sesleri duyuyoruz. Fakat, dokunma ve görme hissimiz kayboluyor.

Kargalar çok zeki hayvanlardır. Kargalar, yaşlı akrabalarını ziyaret ederler.

Kartallar, yaşlanmaya başladıklarında gagalarının sertliği ve sivriliği kaybolur. Kartal bu noktada bir karar verir. Ya kendini ölüme terk eder veya, gagasını sert kayalara vurarak yerinden koparır. Gaga sonra tekrar yeni hali ile çıkar. Çok acı verici ve uzun süre aç kalınan bir harekettir.

filler

Filler aslında kızıl toprak rengidir. Fakat, çamur içinde yatmayı sevdiklerinden gri renk olarak algılanırlar.

Tweety’i hepimiz çok severiz ve onu bir kız olarak biliriz. Oysa Tweety erkektir.

Soğan soyarken gözlerinizin yaşarmaması için sakız çiğneyin, gözünüz yaşarmayacaktır.

asansör

Nokia aslında Finlandiya’da bir şehrin ismidir.

Hiç düşündünüz mü, asansörlerde neden ayna vardır. Kravatınızı ya da saçınızı düzeltin diye değil, asansör açıldığında kabin yerinde mi görün diye koyulurlar.