Menu

Dünyadan izole yaşayan insanlar

dünyadan izole yaşayanlar

Hemen hemen dünyanın her yerine ulaşım yapılabildiğinden ve internet kullanıldığından gelişen çağdan ve dünyadan uzak kalmak mümkün değildir. Hiç internet kullanmayan, hiç kitap okumayan veya gazeteye bakmayan bir insanı dünyada bulmak gerçekten zordur. Fakat, dünyamızda yaşayan bazı kabileler ve insanlar kendilerini dışarıda tutmayı başarabilmişlerdir. İşte, kendini izole eden insanlar ;

sentinel

Sentinel yerlileri ;

Sentinel yerlileri, Bengal Körfezi yakınlarında Andaman Adalarında yaşayan bir yerli kabiledir. Pek çok insan onlarla iletişim kurmaya çalışsa da başarılı olamadılar. Adalar, teknik olarak Hindistan’ın bir parçasıdır fakat siyasi etkisi yoktur. 2006 yılında, iki balıkçı adaya yaklaşıp, balık tutarlarken yerliler tarafından öldürüldü. Bu bölgede kaç yerli var ve nasıl yaşıyorlar bunlar bile bilinmemektedir.

jarawa

Jarawa ;

Andaman adalarının diğer bölümünde yaşayan Jarawa’lar, geleneksel olarak yabancılar ile teması istememiştir. 1990 yılında patlayan kızamık salgını nedeni ile yabancılar ile temas kurmuşlardır. Bugün bu bölgeyi rahatlıkla turistler gezebilmektedir.

kuzey kore

Kuzey Kore ;

Kuzey Kore, bugün dünyadan izole olmuş bir ülke olarak kabul edilir. Bölgeye asla turist olarak giremezsiniz özel izinler ile ancak kontrollü gezebilirsiniz. Kendi ülkeleri dışına seyahat edemezler, ekonomi devlet tarafından kontrol edilir ve ticaret sadece Çin ile yapılır.

pintupi

Pintupi, Avustralya ;

Batı Avustralya’nın iç bölgelerinde yaşayan Pintupi halkı, 1984 yılında modern dünya ile tanışmıştır. Şimdi, Avustralya’nın uzak parçasında olan bu halk, geleneksel izole yaşamlarına devam etmektedir.

yeni gine

Yeni Gine, Kabileler ;

Yeni Gine, Güney Pasifik’tedir. Bu bölgede yüksek ağaçlı alanlar ve dağlar olduğundan keşfedilmemiş pek çok alan vardır. Bu bölgede yaklaşık olarak 44 kabile halen medeniyetle tanışmamıştır. Bu kabileler hakkında bizlerde hiçbir şey bilmemekteyiz.

japon

Hikikomori, Japonya ;

Hikikomori, Japonya’da dünya ile teması reddeden kişilere verilen isimdir. Bir anda dünya ile teması bırakırlar, kimseyle görüşmeden kapanırlar. Pek çok psikolog bunun bir sorun olduğunu söylesede aslında psikolojik sorunlarının olmadığını iddia ederler. Bugün Japonya’da 700 bin adet Hikikomori vardır. Genelde yaş ortalamaları 20-30 yaşıdır.

nukak

Nukak, Columbiya ;

Tropikal yağmur ormanlarında ve Amazon Havzasında yaşayan göçebe avcılara Nukak deniliyor. 1981 yılında insanlar ile bağlantıya geçince bulaşıcı bir hastalığa kapıldılar. Ondan sonra kendi içlerine döndüler fakat, çiftçiler, gerillalar, ordu tarafından sıklıkla tehtit ediliyorlar.

brezilya

Brezilya, kontağı olmayan kabileler ;

Dünya ile kontağı olmayan en fazla kabile Brezilya’dadır. Yağmur ormanlarında yaşayan bu kabileler, isim, dil ve yaşayış şekli hakkında hiç kimse bir şey bilmemektedir. Bu insanların çoğu avcı, toplayıcıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.