Dünyadan garip yemekler
Menu

Dünyadan garip yemekler

garip yemekler

Dünyada ki yemek kültürü bizi çok şaşırtabilir. Fakat unutulmaması gereken şey, bize tuhaf gelen yemeklerin aslında o bölgenin en iyi yemekleri olmasıdır. Bizde ki bazı yemeklerin de diğer dünya insanlarına tuhaf gelebileceği de unutulmamalıdır. İşte, garip tuhaf yemekler ;

kopi luwak

Kopi Luwak çekirdekleri; Asya ;

Kopi Luwak aslında bir dışkıdır. Kedi familyasından olan Luwak kedisinin yediği kahve kirazlarının sindirim sisteminde fermente olup, kakası ile dışarı atılması sonucunda bu kakalar toplanır, temizlenir, kavrularak dünyanın en iyi kahvesi oluşur. Yaklaşık kilosu 1.000 dolar ve üstü olan bu kahve türü, dünyanın en özel lezzeti olarak bilinir.

capybara

Capybara; Brezilya ve Venezuela ;

Kunduz yemeği olarak bilinen bu yemek, Brezilya’da çok sevilir. Yerel bir kunduz olan Capybara,  dünyanın en büyük kemirgenlerindendir aslında oldukça da şirindir. Güney Amerika boyunca bu kemirgenin yemeğini sıklıkla görürsünüz.

anne sütü dondurması

Anne Sütü dondurması ; İngiltere ;

Baby Gaga ismi ile çıkan bu dondurma, Gıda ve İlaç İdaresi denetiminde bağışlanan insan donörlerin sütü ile yapılmıştır. İngiltere’de Ice creamist isimli dükkanda satılan bu dondurma uluslararası kamuoyunu da uzun süre meşgul etmiştir.

muktuk

Muktuk, Grönland ;

Muktuk, Inuit kültüründe bir gelenektir ama hayatta kalmayı sağlar.  Grönland balinası, beluga balinalarının derilerinden yapılır ve çiğ tüketilir. Bugün ince kesilen bu deriler kızartılabiliyor ve turşular , soslar ile servis ediliyor. Bol protein ve C vitamini içerdiğinden soğuk havada hayatta kalmanızı sağlayan bu yemek hala Grönland’ın en sevilen yemeğidir.

shirako

Shirako, Japonya ;

Shirako, erkek Morina balığı sperminin pişmiş ya da çiğ servis edilmesine verilen isimdir. İlginç bir tadı ve kremsi beyaz bir kıvamı vardır. Kış ayları bu yemeğin sezonudur. Japonların en özel tatlarından kabul edilir.

istiridye

Rocky Mountain İstiridye, Kuzey Amerika ;

Aslında istiridye ismini taşısa da yemek, manda ve boğaların testisleridir. Testisler kaynatılır, un ile bulamaç yapılarak kızartılır. Kanada ve Kuzey Amerika’da çok beğenilen bir yemektir. Bazen keçi testisi de kullanılır.

insan plasentası

İnsan plasentası, Dünya ;

İnsan plasentası tüketimi pek çok kültürde bir gelenektir. Bir çok anne, doğum sonrası kendi plasentasını yer. Son 10 yılda plasenta içinde vitamin ve besin kaynaklarının fazlalığı tespiti nedeni ile, bu destekleniyor. Her ne kadar iğrenç kabul etsek de, bu uygulama hızla yayılıyor.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.