Menu

Dünyadaki önemli boğaz ve kanallar

boğaz ve kanallar

Dünya üzerinde doğal oluşmuş olan boğazlar olduğu gibi, insan yapımı kanallar da bulunmaktadır. Bu boğaz ve kanallar, gemilerin rahatlıkla bir bölgeden diğer bir bölgeye geçmelerini sağlamaktadır. Dünya ticaretinin önemli bir bölümünün deniz yoluyla yapıldığını düşünürsek, ne kadar önemli olduğunu da anlamış oluruz. İşte, dünyadaki önemli boğaz ve kanallar:  

istanbul boğazı

İstanbul boğazı: Karadeniz ve Marmara denizini birbirine bağlayan İstanbul boğazı, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler tarafından kullanılmak zorunda olan bir boğazdır.

cebelitarık boğazı

Cebeli Tarık boğazı: Akdeniz ve Atlas okyanusunu birbirine bağlayan önemli boğazlardan biridir.

çanakkale boğazı

Çanakkale boğazı: Marmara denizi ile Ege denizi arasında olan Çanakkale boğazı, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler tarafından kullanılmak zorunda olan bir boğazdır.

bering boğazı

Bering boğazı: Sibirya, Asya ve Kuzey Amerika’ya yakın olan Bering boğazı, Alaska Kuzey buz denizi ile Bering denizi arasındadır.

hürmüz boğazı

Hürmüz boğazı: İran körfezini Umman denizine bağlayan önemli bir boğazdır.

magellan boğazı

Magellan boğazı: Güney Amerika’nın güneyinde bulunan Magellan boğazı, Büyük okyanus ve Atlas okyanusu arasında yer almaktadır.

süveyş kanalı

Süveyş kanalı: Mısır sınırları içinde olan Süveyş kanalı, insan gücüyle yapılan bir kanal olup, Akdeniz ve Kızıldeniz2i birbirine bağlamaktadır.

panama kanalı

Panama kanalı: Panama sınırları içinde olan diğer bir insan yapımı kanal olan Panama kanalı, Atlas okyanusu ve Büyük okyanus arasında yer almaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.