Dünyadaki Mars gezegeni
Menu

Dünyadaki Mars gezegeni

dünyanın acaip yerleri

NASA son yıllarda mars gezegeni ile ilgili pek çok fotoğraf paylaşıyor. Mars’da hayat var mı? veya var mıydı? Konusunda pek çok teoride ortaya atılıyor. Mars fotoğraflarına baktığınızda şaşırtıcı olan bir şey fark edildi. Dünyamızda aynı Mars’a benzeyen bölgeler vardı. İşte, dünyamızda ki Mars ;

rio tinto, ispanya

Rio Tinto ; İspanya ;

Güneybatı İspanya’da olan doğaüstü kırmızı nehir aslında su içinde çözünen demir nedeni ile oluşmuştur. İçinde pek çok mikroorganizma yaşamaktadır. Bu organizmalar sülfür ve demir ile beslenirler. Bilim adamları, dünyada bu koşullarda yaşayan mikroorganizmaların Mars’dada yaşayabileceğini söylüyor. NASA’nın açıkladığı verilerine göre, Rio Tinto’nun Mars ile benzer koşullarda olduğu söylenmektedir.
kanada devon adası

Devon Adası, Kanada ;

Yeryüzünün en ıssız adası kabul edilen Devon adası, uzay gezgincileri için bir test adası kabul edilir. Mars’ın kayalık, kuru peyzajına çarpıcı bir şekilde benzeyen ada, Mars’da olan kraterlere benzer 12 mil uzunluğunda Haughton kraterine de ev sahibidir. Haughton-Mars projesi altında NASA tarafından finanse edilen bir yaşam merkezi kurulumu da bu bölgede düşünülmektedir.

havai

Kilauea Volcano, Hawaii ;

Lav akıntıları ile oluşan Hawaii Kilauea bölgesi, kaygan, siyah, bazaltik manzarası ile Venüs’e benzemektedir. Venüs’ün yüzeyinde çok fazla volkan vardır, geniş lav kaplı ovalar bulunmaktadır. Gece karanlıkta arazi üzerinde kırmızı-turuncu lav akıntısı görüntüsü Jüpiter ile birebir aynı manzaradır.

mauna kea

Mauna Kea, Haleakala, Hawaii ;

NASA, Mauna Kea ve Haleakala dağlarını kullanarak çeşitli testler yapmaktadır. İşin ilginç yanı, Hawaii’de olan bu bölgenin toprağı Mars toprağının bileşenleri ile benzerlik göstermektedir.

namibya

Etosha Pan, Namibya ;

Satürn’ün uydusu Titan, dünya dışı yaşama aday bir uydu kabul edilmektedir. Jeoloji ve atmosfer farklıdır. Fakat Titan, hidrokarbon denizler ile kaplıdır. Namibya’da bulunan Etosha Pan, bu bölgeyle inanılmaz benzerlikler taşımaktadır. NASA’ya göre bu bölge ile Titan benzer toprak özellikleri de taşımaktadır.

şili

Atakama Çölü ;

Şili’nin çölü olan bu bölge, Dünyanın en kurak yerlerindendir. Tuz gölleri, kumullar ve lav akıntıları ile Mars’a olan benzerliği tartışılmazdır. Bu bölgede yapılan araştırmalar ile, Mars’da yaşayan organizmaların olabileceği düşünülmektedir.

antartika

Kuru Vadi, Antartika ;

Kuru Vadi, az yağış alan ve karın bile yağmadığı bir bölgedir. Hava inanılmaz soğuk, rüzgarlar yaklaşık 200 mph hızla esmektedir. Uzmanlar bu atmosferin Mars ile aynı olduğunu söylüyor. Bu çorak ve kuru yerde hayat vardır. Pek çok organizma, nehirlerde bu soğuk havada iklim şartlarında yaşamaktadır. Alglar ve mikroorganizmaları inceleyen bilim adamları onların hayatta kalma nedenlerini bularak, diğer gezegenlerde hayat olabileceğini düşünüyor.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.