Dünyada ilkler
Menu

Dünyada ilkler

baş

Dünyada yapılan ilk dergi, dijital makine, web sitesi ve bulmacaların kimin ve nasıl yaptığını biliyor musunuz? İşte, dünyanın ilkleri ;

ilk dijital kamera

İlk digital fotoğraf makinesi ; Kodak tarafından üretilen digital fotoğraf makinesi 0.1 megapikseldi. Sadece siyah beyaz fotoğraf çekebiliyordu. 1975 yılında Steve Sasson tarafından yapılmıştır.

ilk motel

Dünyanın ilk moteli ; 1925 yılında Kaliforniya’da açılmıştır. Motel Inn ismi ile mimar Aerthur Heineman tarafından işletilmiştir. O dönem 1 gecesi 1.25 dolardır. Patent parasını veremediği için motel isminin patentini alamayan Arthur Heineman daha sonraları her açılan küçük otele motel denilmesinin önüne geçememiştir.

ilk roman

İlk roman ; 1007 yılında japonya’da yazılmıştır. Bir İmparatorun hayatı ve aşkı arayışını anlatmaktadır. Tale of Genji ismini taşımaktadır.

ilk dergi

Dünyanın ilk dergisi ; 1731 yılında Londra’da yapılmıştır. Gentleman’s Magazine isimli derginin yapılması ile dünyada dergi kavramı oluşmuştur. Dergiyi ilk bulan ve yapan kişi, Edward Cave’dır.

ilk bulmaca

Dünyanın ilk bulmacası ; 1913 yılında Arthur Wynne tarafından Newyork World’dun hafta sonu eki için hazırlanmıştır.İnanılmaz rağbet görmüş ve gelişerek bir ekol haline gelmiştir.

ilk web sitesi

Dünyanın ilk websitesi ; http://info.cern.ch/hypertext isimli web sitedir. Tim Berners-Lee tarafından yapılmıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.