Menu

Dünya tarihini değiştiren kazılar

kazılar

Arkeoloji insan ırkının evrimini keşfeder. Eski izlerin ışığında bize dünya hakkında yeni anlayışlar getirir. Ünlü arkeolojik kazılar ile dünyamız değişmiştir. Bulunan eski metinler bazı olaylara bakış açısını farklılaştırırken, bilgilerimizi farklı bir şekilde geliştirir. İşte, dünya tarihini değiştiren kazılar ;

hisarlık

Hisarlık kazıları ;

Hisarlık kazıları bilinen Ilion uygarlığını yani Truva antik kentini ortaya çıkarmıştır. Yüzyıllar boyunca Homeros’un İlyada’sında bahsedilen şehir aslında bulunamadığından bir efsaneydi. 1870 yılında başlayan kazılar ile Truva ortaya çıkarılmaya başladı. Kazılar, 1980 yılında bitirildiğinde pek çok bilgi tazelendi ve değişmiş oldu.

megalarus

Megalosaurus ;

Megalosaurus keşfedilen ve bilimsel olarak net tarifin yapılabildiği ilk dinazordur. Fosillerin bulunması ile bir efsane olan dinazorların artık gerçek olduğu ortaya çıktı. Daha sonraları kazılarda bulunanlar ise dinazor çeşitlerini ortaya koydu. İlk dinazor olan Megalosaurus, 1824 yılında bulunmuştur.

sutton

Sutton Hoo ;

İngiltere’nin en değerli hazinesi kabul edilen Sutton Hoo, yaklaşık 7 mezar odasını içerir. 1939 yılında keşfedilen bu mezar odalarında lir, boynuzlar, kılıç ve miğferler, maskeler bulunmuştur. Mezar odasının çevresi kazıldığında ortaya 19 höyük çıkmıştır. Sutton Hoo, bugün halen kazılmaktadır. İngiltere’nin en eski mezarı olarak kabul edilir.

dmnsa

Dmanisi ;

Gürcistan’da 2005 yılında yapılan kazılarda 1.8 milyon yaşında kafatası keşfedilmiştir. Böylece kitaplarda yazılan tarih bilim adamları ve tarihçileri zorlamıştır. Bu kafatası hakkında çalışmalar ve polemikler halen sürmektedir. Homoerectus türü kabul edilen bu kafatası Afrika dışında ilk kez burada bulunmuştur.

göbekli tepe

Göbekli Tepe ;

Dünyamızda Stonhenge en eski tapınak olarak kabul edilirdi. 1960 yılında Urfa’da yapılan kazılarda Göbekli Tepe ismi verilen bir taş bloklar topluluğu gün yüzüne çıkmaya başladı. 2008 yılında tam olarak ortaya çıkan sitenin, 11 bin yaşında olduğu ortaya çıkınca dünya sarsıldı. Bu dönemde çanak, çömlek ve metal aletler yapılmamıştı, yerleşik düzen yoktu. Fakat, Göbekli Tepe’de taşlar üstünde 3 boyutlu resimler vardı. Böylece, dünya tarihi yeniden şekillenmeye başladı.

vikingler

Başsız Vikingler ;

2009 yılında, bir yol yapımı sırasında işçiler bazı kalıntılar buldu. Pek çok iskelet bu bölgede topreak altına gömülmüştü. Yapılan incelemeler ile, 960 yılında burada Vikinglere yapılan kitlesel bir cinayet olduğu ortaya çıktı. İskeletler 20’li yaşlardaydı ve Anglo-Saksonların burada yaptığı katliam ile savaşın detayları bulunmuş oldu.

cashel men

Cashel Man ;

4 bin yıl önce İrlanda topraklarına gömülmüş bir bataklık ceseti 2008 yılında bulundu. Bu ceset incelendiğinde belki de tarihin ilk cinayeti bulunmuş oldu. Çünkü, vücut ezilmiş, omurga ve kollar darbelenmişti. Cashel Man ismi verilen bu ceset, bilim adamları tarafından halen incelenmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.