Dünya Kupası Tarihinin En Büyük Kalecileri
Menu

Dünya Kupası Tarihinin En Büyük Kalecileri

dünya kupasının en büyük kalecileri

Dünya kupası finalleri her dönem en önemli spor olaylarının başında gelir. Kupa heyecanı hemen her ülkede en üst düzeyde yaşanır ve takip edilir. Dünya kupası finallerinde daha çok golcüler ve kaleciler ön plana çıkarlar. Yazımızda dünya kupası taihinin en büyük kalecilerini sizler için derledik. İşte, o kaleciler;

dino zoff

Dino Zoff – İtalya

80’lerin sonlarında 60 milli maçta görev yaptı. Dino Zoff hala 1142 dakika gibi uzun süre gol yemeyen kaleci unvanını elinde bulunduruyor. İtalya Milli takımı ile dört dünya kupasında forma giydi.

iker casillas

Iker Casillas – İspanya

İspanya Milli takımı ile iki Avrupa şampiyonasında ve 2010 dünya kupasında forma giydi. Casillas, tüm zamanların en iyi kalecilerinden biri olarak gösteriliyor.

lev yashin

Lev Yashin – Sovyetler Birliği

Yashin, tartışmasız futbol tarihinin en büyük kalecilerinden biridir. IFFHS tarafından 20.yüzyılın en iyi kalecisi olarak seçilen Lev Yashin, 1963 yılında yılın futbolcusu, 2002 yılında da FIFA Dream Team kalecisi unvanını kazandı.

sepp maier

Sepp Maier – Batı Almanya

Hızlı refleksleri ile tanınan Sepp Maier, 1970 ve 74 dünya kupalarında Batı Almanya’nın kalesini korudu. Onun zamanında Batı Almanya Milli takımında Franz Beckenbauer, Gerd Müler ve Berti Vogts gibi isimler de oynuyordu.

fabien barthez

Fabian Barthez – Fransa

2002 Dünya kupasında Fransa’nın kalesini koruyan Barthez, 1998 yılında kendi ülkesindeki dünya kupası finallerinde turnuva boyunca yediği iki gol nedeniyle en iyi kaleci olarak seçildi.

gianluigi buffon

Gianluigi Buffon – İtalya

Tüm zamanların en iyi kalecilerinden biri olarak kabul edilen Buffon, Brezilya’daki dünya kupası finallerinde de görev alacak gibi.

gilmar

Gilmar – Brezilya

Gilmar, bazıları tarafından kalecilerin Pele’si olarak adlandırılmaktadır. O, Brezilyanın 1958 ve 1962 yıllarında dünya kupasını kazanan ekibinde görev yapmıştı. 1966 dünya kupasında da Brezilyanın kalesini koruyan Gilmar 1969 yılında jübilesini yaptı.