Down sendromu nedir
Menu

Down sendromu nedir

down baş

İnsan DNA’sında fazladan 21. kromozomun bulunması nedeni ile oluşan Down sendromu ya da Mongolizm denilmektedir. Moğolların yüz yapısına  benzediklerinden bu isim verilmiştir. down sendromlu çocukların hepsinin yüzü birbirine benzemektedir.

dawn sendromu

Sağlıklı bir insanda 46 adet kromozom vardır.  Down sendromlu insanlarda 47 kromozom bulunur. Bu kromozom fazlalığının nedenleri bilinmemektedir. İlerleyen yaşlarda kromozom anamolilikleri sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bu nedenle 35 yaş üstü annelerde karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

down2

Down sendromu artık hamilelik içinde tanı koyulabilen bir hastalıktır. İkili ve üçlü taramalar, amniyosentez ile tanı koyulur. Aileye gebeliğin sonlandırma hakkı verilir. Down sendromlu bebekler doğumlarından itibaren farklı yüz görünümüne sahiptir. Kafa yapısı yassı, ense kalın ve geniştir. Burun başı yassı, kulaklar küçük, gözler birbirinden ayrık ve çekiktir. Eller geniş, parmaklar kısa ve etlidir. Vücutları kısa ve tıknazdır.

down3

Down sendromunda zeka seviyesi düşüktür. Bebeklerde küçük yaşlarda solunum, kalp bozuklukları oluşabilir. Küçük yaşlarda ölüm riski yüksektir. Günümüzde iyi bakımla uzun süre yaşayabilmektedirler. Erken yaşlarda yapılan konuşma terapileri ile konuşmaya 2-3 yaşlarında başlayabilirler. Eğitim sayesinde kendi işlerini yapabilir hatta eğitim hayatına diğer çocuklar gibi devam edebilirler. Bu konuda çeşitli okullarda eğitim alan çocuklar diğer çocuklar kadar bilgi sahibi olmasalar da kendilerini idare edebilirler.

down 4

Down sendromu 35 yaş üstü anne olanlarda, ailede down sendromu olanlarda, ikili ve üçlü tarama testleri yüksek çıkanlarda riski vardır. Down sendromu insan ırkının başından bu yana vardır bu nedenle onları kendi hayatımızda kabul etmemiz gereklidir.
One Response
  1. cavit Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.