Dondurulmuş gıdalar hakkında detaylar
Menu

Dondurulmuş gıdalar hakkında detaylar

dondurulmuş gıdalar

Gıdaların tat, koku ve besin değerlerini kaybetmeden saklanmasını sağlayan dondurma işlemi sağlığımız açısından en faydalı olan saklama yöntemidir. İçine dondurma işleminde bir katkı maddesi koyulmadığından dondurulmuş gıdalar rahatlıkla tercih edilebilir.Buzlukta sebzeleri 1 ay, etleri 3-6 ay, tavuğu ise 1-3 ay kadar rahatlıkla saklayabilirsiniz.Dondurulmuş gıda sağlık mıdır?

dondurulmuş gıdaların faydaları
Dondurulmuş gıdalar belki de en sağlıklı gıdalardır. Dondurma işleminde besin içinde olan vitamin ve mineraller kaybolmaz. Üstelik, dondurulan gıdalar içinde mikroorganizmalar üremez. Bu nedenle dondurulmuş gıdalar en sağlıklı gıdalardır.
Her besinin ayrı bir dondurma ve saklama derecesi vardır. Bu derecelere dikkat etmek dondurulmuş gıdayı sağlıklı yapan unsurdur. Tüketicilerin dondurulmuş gıda ile ilgili bilgi sahibi olması ve derin dondurucuların artık her eve girmesi nedeni ile, dondurulmuş gıda tüketimi ülkemizde artmıştır.
Dondurma işlemi nasıl yapılır?
Sebzeler, meyveler veya etler toplandıktan sonra ön hazırlıklardan geçerler. Bazıları yıkanıp, temizlendikten sonra haşlanır. Hücrelerde bir tahribat yapmadan IQF ( Bireysel hızlı dondurma) işleminden geçer. Burada amaç, besinin içinde bulunan suyun buz kristallerine döndürmedir. Böylece, fiziksel, kimyasal açıdan bozulmaları engellenmiş olur. Bu yöntem ile besin bitkisel hayata sokularak içinde mikroorganizma üremesi dahi durdurulur.
Soğuk zincir nedir?
Besinlerin üretim aşamasından evinize gelinceye kadar bozulmasının önlenmesi için belirli soğuk alanlarda tutulmasına soğuk zincir ismi verilir. Dondurulmuş gıdalar için soğuk zincir çok önemlidir. Çünkü, besin soğutma ile dondurulduktan sonra var olan sıcaklığı düşmeye başlayınca mikroorganizmalar ürer ve besin bozulur. Bu nedenle, besinin fabrika ortamından itibaren soğuk depolarda, marketlere ulaşırken soğutmalı araçlarla, marketlerde derin dondurucularda saklanması gerekir. Bu halkalardan birinin yerinde olmaması yani soğuk zincirde olan aksama ciddi problemlere neden olur.
Dondurulmuş besinler nasıl kullanılır?
Dondurulmuş besinlerde en önemli konu besinin çözdürülmesidir. Pek çoğumuz, dondurulmuş besinleri oda sıcaklığında, kalorifer üzerinde veya fırında yüksek sıcaklıkta çözdürürüz. Fakat, en önemli konu dondurulmuş besinin düşük sıcaklıkta hızlı çözdürülmesidir. Bunun için en uygun yöntem, buzdolabının alt raflarında bekletmedir. Bu işlem yapılırken ürünü cam kap veya naylon torbalara sarmak gerekir. Çözünürken suyunun başka gıdalara bulaşmasını önlemek için elinizden gelen yapılmalıdır. Ayrıca, mikrodalga fırınların çözdürme programında da rahatlıkla dondurulmuş gıda çözdürülebilir. Dondurulmuş gıda kullanılırken çözdürülmüş gıda asla tekrar dondurulmamalıdır. Bu durumda gıda zehirlenmeleri yaşanabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.