Domuz gribi belirtileri ve tedavisi nasıldır
Menu

Domuz gribi belirtileri ve tedavisi nasıldır

domuz gribi belirtiler

Son yılların korkulu rüyası olan domuz gribi pek çok insanın hayatına mal oluyor. Peki, domuz gribini diğer griplerden ayıran şey nedir? Domuz gribi belirtileri nelerdir? Domuz gribi tedavisi nasıl yapılır? Domuz gribinden korunmak ve teşhis için, bu yazımızı mutlaka okuyunuz.

domuz gribi

Dünyada tehlikeli hastalıklar arasına alınan grip, 1918 yılında 500 milyon kişiye bulaştı ve 100 milyon kişinin ölümüne neden oldu. Bu salgın, domuz gribinin atası kabul edilen H1N1 virüsünün babası kabul ediliyor. 2009 yılında Meksika’da tekrar başlayan virüs, 191 ülkede yaklaşık 800 bin kişiye bulaştı. 8.238 kişi H1N1 virüsü yani domuz gribi nedeni ile hayatını kaybetti.

Domuz gribi belirtileri nelerdir?

Mevsimsel gripler ile aynı şekilde başlayan domuz gribini fark etmek çok önemlidir. Çünkü, 48 saat içinde tedavi başlamazsa alınan ilaçlar etki etmemektedir. Bu nedenle, grip vakalarında kesinlikle doktora görünmekte fayda vardır.

Ateş, üşüme, titreme, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, adele ağrıları, kırgınlık, halsizlik ve bulantı domuz gribi belirtisidir. Normal grip ile aynı belirtileri taşıdığından domuz gribinde PCR testi yapılır. Özellikle yaşlılar, çocuklar, kronik hastalıkları olanlar (şeker, kalp, astım, böbrek, kanser) çok daha fazla risk içerirler.

Domuz gribi tedavisi

Yukarıda saydığımız risk grubunda olanlar mutlaka hastanelerde kontrol altına alınmalıdırlar. Risk grubunda olan hastalar antiviral tedavi denilen ilaç tedavisine en az başladıktan 48 saat sonrasına kadar başlamalıdırlar. Geç kalınırsa, tedavi etkili olmamaktadır.
Neden domuz gribi denilir?

Domuzlarda var olan bir virüse H1N1 virüsü çok benzediğinden bu ismi almıştır. Kümes hayvanları, domuzlar ile yakın çalışan insanlar önlem almazlarsa enfeksiyon kapabilmektedirler. Hastalıklı olan hayvanın eti iyi pişirilmeden yenilirse aynı etkiyi gösterir. 2009 yılında olan domuz gribi vakaları hayvanlardan geçen bir domuz gribi virüsüdür. İnsandan insana yapısını değiştirebilen bu virüs de çok etkilidir.
Domuz gribinden korunmak için yapılacaklar

Solunum yolu ile bulaşan domuz gribinin Dünya Sağlık Örgütü onaylı bir aşısı vardır. Solunum maskeleri kullanmak, kalabalık ortamlarda bulunduktan sonra ellerin kollara kadar sabunla yıkanması gerekir. Öksürüğü olanların peçete ile ağızlarını kapatması gerekiyor. Ortak kullanımda olan havlular ve banyolar hijyenik açıdan temizlenmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.