Domatesin bilinmeyen faydaları
Menu

Domatesin bilinmeyen faydaları

baş

Domates, bol A, C  vitamini ve folik asit, potasyum, lif içerir. Çok güçlü bir antioksidandır. İşte, domates hakkında bilmediklerimiz ;

domates2

Vücudumuzda bulunan serbest radikalleri etkisiz hale getiren domates, likopen ve karoten kaynağıdır. Serbest radikaller, vücudumuzda hücre yapımız dahil pek çok hasar yaratırlar. Bu nedenle domates çok önemlidir. Domates, sızma zeytinyağı ile birleşince yaşlanma karşıtı olmaktadır.

domates3

Domates, kan basıncımızı düşürür. Yaklaşık 2 ay süren bir testte, tansiyon hastalarına domates verildi. Her gün domates tüketen tansiyon hastalarının tansiyonları normale dönmüştür.

domates4

Karoten denilen ve domateste bulunan kimyasal, grip ve soğuk algınlığında bakteri ve virüs ile savaşmaktadır. Bu nedenle soğuk algınlığı ve gripte taze sıkılmış domates suyu takviyesi yapabilirsiniz.

domates5

Kalp sorunlarında ve dolaşım sistemi hastalıklarında domates faydalanacağınız bir meyvedir.  Kolesterolü düşürmesi ve damar çepherlerini tamir etmesi nedeni ile domates bu hastalıklarda önerilir.

domates6

Yapılan araştırmalarda domates, güneşe karşı dayanıklığı olmayan ciltlerde cildin daha dayanımlı olmasını sağlıyor. Ayrıca, domates kürleri ile yapılan bakım sayesinde ciltte sivilce izleri ve lekeler kayboluyor.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.