Menu

Doğumdan sonra ateş ve enfeksiyon

doğum sonrası ateş ve enfeksiyon

Doğumdan sonra ateş ve enfeksiyon

Postpartum ateş ( doğum sonrası ateş )

Doğumu takip eden ilk 24 saatlik süre sonunda en az iki ölçümde de vücut ısısının 38 dereceden yüksek olmasına Postpartum ateş adı verilir. Bunun nedeni meme dolgunluğu, meme iltihabı, süt ateşi, rahim içi enfeksiyon ya da idrar yolu enfeksiyonu olabilmektedir. Yapılan antibiyotik tedavisine rağmen mevcut ateş durumu halen devam ediyorsa, plasenta retansiyonu yani bebeğin eşinden parçanın kalmış olması, yara enfeksiyonu, pelvik apse, septik pelvik tromboflebit yani damar iltihabı gibi sebepler düşünülebilir. Doğum sırasında atılan kesilerde oluşan enfeksiyonlardan dolayı da ateş ve akıntı meydana gelebilir. Bu enfeksiyonlara da Puerperal enfeksiyon denmektedir. Yapılan tüm doğumların %1-8’inde doğum sonrası enfeksiyon görülebilmektedir.

Enfeksiyon belirtileri;

Doğum sonrasında ortaya çıkan enfeksiyonların en yaygın ve uyarıcı olanı ateşlenmedir. Yüksek ateş durumu, doğum sonrası için bir enfeksiyon belirtisi olup, ivedilikle doktora müracaat edilmelidir.

Doğumdan sonra ortaya çıkabilecek enfeksiyon için risk teşkil eden durumları belirtmek gerekirse;

Erkek membran rüptürü yani suların erken gelmesi, sezaryen ameliyatı ile doğumun gerçekleşmesi, şeker hastalığı yani diyabet, iyi beslenememe durumu ve obezitedir.

doğum sonrası ateş

Sık görülen enfeksiyonlar;

Doğum sonrası görülebilen postpartum ateşinin en sık nedeni bakteriyel bir enfeksiyon olan Endometrit’tir. Endometrit enfeksiyonu rahmin iç tabakasında görülen iltihaba verilen isimdir. Enfeksiyonda karın alt bölgesinde ağrı ve aşırı hassasiyet ile kötü kokulu vajinal akıntı görülmektedir. Daha çok sezaryen doğumdan sonra görülen bir enfeksiyondur ve doğumu takip eden ilk bir hafta içinde gelişmektedir.

Endometrit enfeksiyon için risk oluşturan durumlar;

Sezaryen doğum,

Obezite, İkiz veya üçüz hamilelikler,

Plasentanın el ile çıkarılması,

Doğumun uzun sürmesi, Anne adayının ilk doğumu olması,

EMR,

Anemi,

Sosyoekonomik düzeyin düşük olması.

Septik Pelvik Trombofflebit ( damar iltihabı )

Doğum sonrasında oluşan ateşin nadiren görülen sebeplerinden biri olan tromboflebitin pelviste bulunan venlerde gelişmesidir. Daha çok sağ ovaryan vende görülen septik pelvik tromboflebit, pulmoner emboliye sebep olabilmektedir. Sezaryen doğum yapan annelerde daha sık görülmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.