Doğumdan sonra adet, doğum sonrası adet görme veya görememe
Menu

Doğum sonrası adet başlangıcı

doğum sonrası adet başlangıcı

Doğum sonrası adet başlangıcı

Doğumdan sonraki ilk adet kanaması yaklaşık olarak 3. aydan sonrasında başlamaktadır. Doğumdan sonra kırkının çıkması olarak tabir edilen ilk 1-2 aylık dönemde adet kanamasına benzer bir kanama da olabilmektedir. Böyle bir kanamanın meydana gelmesi, normal adetlerin başladığı ve düzene gireceği anlamına gelmemektedir.

Bebeğini düzenli bir şekilde emzirmeye devam eden annelerde daha ziyade doğumu takip eden ilk 6 ayda adet kanamalarının başlaması ve düzenli olarak seyretmesi beklenmemelidir. Böylesi durumlarda telaşa kapılmamak gerekir ki bu durum zamanla kendiliğinden düzene girecektir. Emziren annelerde seyrek de olsa doğumdan sonraki 1 yıl hatta 18 aya kadar adet kanaması olmadığı biliniyor. Bunun aksine bazı annelerde ise, doğumdan sonra emzirmeye devam ettiği halde adetler düzenli olabilmektedir.

doğum sonrası adet kanaması

Adet görmemek ya da emzirmek hamile kalmayı engellemez, bu nedenle adetler görülmese de mutlaka korunmak gerekmektedir. Gece ve gündüz düzenli bir şekilde emziren anneler doğumu takip eden 3 ay sonrasından itibaren, seyrek ya da düzensiz şekilde emziren anneler de doğumu takip eden 3 hafta sonundan başlayarak korunmalıdırlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.