Doğru bildiğimiz ama yanlış olan sağlık mitleri
Menu

Doğru bildiğimiz ama yanlış olan sağlık mitleri

sağlık baş

Hepimiz, sağlığımızla ilgili belirli mitler taşımaktayız. Fakat, bunlardan çoğunluğu ne yazık ki yanlıştır. İşte, doğru bildiğimiz ama yanlış olan sağlık mitleri ;

burun kanaması

Burnunuz kanamaya başladığında başını arkaya at ve kanama geçinceye kadar bekle denir. Oysa, doğru olan burnunuz kanamaya başladığında başı öne eğmek ve kanın akmasına izin vermektir. Daha sonra bir pamuk yardımı ile kompres yapılabilir.

ağrılar

Herhangi bir ağrınız olduğunda hemen sıcak su torbası yapılır ve ağrıyan yere koyulur. Bu çok tehlikeli bir uygulamadır. Bu uygulama ile felç, beyin kanaması veya ağrıyan yerin daha fazla ağrıması oluşur. Doğru olan buz torbası ile kompres yapmaktır.

boğaz enfeksiyonları

Hastalandınız ve ateşiniz çıktı, hemen yatağa girip sıcak içecek içip terlemeniz tavsiye edilir. Bu uygulama tamamen yanlıştır. Sıcak, ateşinizi çok daha yükseltirken, sıcak içecekler boğazda mikrop üremesini arttıracaktır. Bu nedenle, hemen ılık bir banyo, kıyafetlerin çıkarılması ve buz kompresi yapmak gereklidir. Böylece ateş düşecektir.

sivilceler

Sivilceleriniz varsa, yağlı yemeyin sivilcelenme artar derler. Bu doğru değildir. Yağlı yiyecekler ile sivilceler artmaz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.