Doğanın tozlayıcısı en önemli canlılar
Menu

Doğanın tozlayıcısı en önemli canlılar

polenleme

Tozlaşma, hemen hemen yeryüzündeki tüm yaşamın görünmeyen gizli kahramanıdır. Bitkilerin üremesi bize bağlı değil, tam aksine bizim ürememiz ve hayatımız buna bağlıdır. Tozlaşma, bitkinin erkek organında üretilen polenlerin, çeşitli şekillerle dişi organın tepecik kısmına yapışması olayıdır. İşte, doğanın tozlayıcısı en önemli canlılar;

böcekler

1. Böcekler: Karıncalar ve sinekler gibi, kuşlar ve arılar da böcekler kadar tozlayıcı değillerdir. Çok çeşitli ve çok sayıda olan böcekler, aslında nektar aramaktadırlar ve bitkilerin nektar yönünden en zengin olan içlerine azimleri sayesinde ilerlerler. Bunu yaparken, karıncalarda olduğu gibi polenlerin ölmesine neden olmazlar. Dünya çapında 240 bin çeşit çiçekli bitkinin tozlaşmasının %88’i böcekler tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle de listemizin ilk sırasında yer almaktadır.

arılar

2. Arılar: Listemizde en göze çarpan polinatörlerden ( tozlayıcı ) biri de arılardır. Bir tek arı, bir yıl içerisinde tam 50 bin çiçeği ziyaret edebilmektedir. Arılar, potansiyel tozlayıcılar arasında evrimsel rollerine en adapte olmuş canlılardır. Özel olarak tasarlanmış arka ayakları üzerinde polen parçalarını kolayca taşıyabilen arılar, tam anlamıyla bir polen sepeti gibidirler.

yarasalar

3. Yarasalar: 1200 kadar türü olan yarasalar, çöl ve tropik bölgelerdeki gece tozlayıcılarıdır. Antarktika hariç her kıtada bulunan yarasalar, özellikle meyvelerin üremesinde ve çeşitlenmesinde rol oynamaktadırlar.

kuşlar

4. Kuşlar: Kuş türleri arasında, özellikle tozlayıcı olarak tasarlanmış sinek kuşları öne çıkmaktadır. Çoğu kuş türleri bitkilerin üzerine iniş yapamazken, sinek kuşları nektarlar üzerinde bir dakikada 80 defa kanat çırparak nektara ulaşabilmekte ve diğer kuşlardan ayrılmaktadır. Sinek kuşları, özellikle tüp çiçeklere erişerek dölleme yapması için adapte olmuş kuşlardır.

kelebekler ve güveler

5. Kelebekler ve Güveler: Kelebekler, biyoçeşitlilik açısından ekosistem için hayati önem taşımaktadır. Kelebekler, son derece aktif olan ve uzun mesafeli göç uçuşları için enerji depolamak amacıyla nektar arayan canlılardır. Kelebekler uzun dilleri ve uzun bacakları polenlerde kolayca tutunmalarını sağlamaktadır, sanki tozlaşma için tasarlanmışlardır.

sinekler

6. Sinekler: Bu uğultulu ve can sıkıcı canlıların bizim için tozlaşma yaptıklarını düşünmemişsinizdir. Ama, bu düşünceyi artık değiştirmek lazım. Sinekler, diğer canlılar gibi tozlaşma için tasarlanmış gibi görünmeseler de, kazaen de olsa tozlaşma yapan canlılardan biridir.

karıncalar

7. Karıncalar: Karıncalar, nektar seven ve her yerde çok miktarda olan büyük bir tozlaşma sağlayıcıdırlar. Bu mükemmel bir şey olarak görülse de tozlaşma sağlayıcılar arasında pek de gelişmiş sayılmazlar. Aslında bazı karıncalar ve onların larvaları, yanlışlıkla da olsa polen tanelerini öldüren bir antibiyotik salgı üretmektedirler. Karıncalar bu salgıyı kendilerini korumak için üretseler de, bazen çiçek tohumlarını kazaen öldürmektedirler. Böyle de olsa, karıncalar ekosistem için hayati önem taşıyan canlılardandır.
One Response
  1. sedat Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.