Menu

Öldürücü canlılar zehirli hayvanlar / doğanın en tehlikeli canlıları

Doğada insan düşmanı yüzlerce canlı yer alıyor. Bu hayvanların çoğu insanı saniyede parçalayabilecek türden hayvanlar. İşte size kesinlikle uzak durmanız gereken doğanın en tehlikeli hayvanları…

1. Zehirli denizanaları…

24 gözü ve karmaşık dokunaçları olan bu hayvanlar doğadaki en ölümcül hayvanlardan. Hayalet gibi beyaz ve şeffaf görüntüsüyle de uzaktan korkutacak nitelikte. Zehirli hücreleri insan ve balık vücudunda bulunan birtakım kimyasallarla etkileşime girerek ölümcül şekil alıyorlar.

2. Zehirli Afrika yılanı
İşte Afrika’nın en ürkütücü hayvanı. Bu siyah Afrika yılanı Sahra çölünün yerlilerinden. 4.5 metre uzunluğundaki bu yılan saatte 20 kilometre yol alabiliyor. Karşısındaki insandan herhangi bir tehdit almadığı sürece zarar vermiyor fakat herhangi bir tehditle karşı karşıya kalırsa tam bir ölüm canavarına dönüşebiliyor.


3. Tuzlu su timsahları insan yiyor
Bu timsahlar belki de yeryüzünün en agresif canlıları. Kuzey Amerika’daki kuzenlerinin aksine bu timsahlar insan bile yiyebiliyor. Genellikle tuzlu sularda yaşayan bu ölüm timsahları Avustralya’dan Güneydoğu Asya’ya kadar farklı coğrafyalarda yaşayabiliyor. Ayrıca en büyükleri de 2000 kiloya kadar ulaşabiliyor. Dünya’nın büyük canlılarından biri olan bu türler resmen insan düşmanı.

4. Kutup ayıları: Yanıltıcı imajları var
Küresel ısınmanın belki de en belirgin sembollerinden. Sevimli ve şirin görünen bu beyaz yaratıklar aslında sanılanın aksine insan düşmanı. En ağır erkek ayıların kilosu 700 kiloya kadar değişebiliyor. Saldırganlaşırlarsa bir insanı saniyede parçalayabilecek güce sahipler.

5. Kurt köpeği asildir ama tehlikelidir

Doğanın en tehlikeli ve yırtıcı köpekleridir. Keskin dişleri ve parlak gözleri aslanları bile kıskandıracak türden.

6. Aslanlar da bu konuda oldukça cömertler…
1898 yılında Kenya’da bir çift aslanın 135 insanı yediği hala konuşulur. Kedi soyundan gelen bu yaratıklar heybetli görüntüleriyle bile insanları alt edebilirler.

Doğanın en tehlikeli canlıları
7. Beyaz köpekbalıkları az rastlanan hayvanlardır ama saldırırlar
‘Jaws’ filmiyle de ünlenen bu köpekbalıkları akıllara zarar kan düşmanı olarak düşünülebilirler. Keskin dişleri belki de doğanın en tehlikeli parçalayıcı gücü olabilir. Ağırlıkları da 2 bin kiloyu bulabilir. Karşısında hiçbir canlının sağlam kalabileceği düşünülemiyor.

8. Zehirli örümcekler
Tarantula olarak da bilinen bu böcek türü en öldürücü böceklerden biri. Altı gözlü bu canlılar her zaman agresif değildir ama agresifleştiklerinde kesinlikle uzak durmanız gereken canlılardan.

9. Sivrisinekler
Dünyanın en ölümcül hayvanları yoksa sivrisinekler mi? Sornun cevabı ‘evet’. Dünyanın bazı bölgelerinde en çok insan öldüren hayvan olarak biliniyor. Sıtma gibi bulaşıcı hastalıkların en büyük nedeni olan bu sivrisinekler özellikle Afrika’da çok can alıyor.

10. Vampir yarasalar kan içiyor
Listenin son sırasında vampir yarasalar yer alıyor. Uçan memeli grubundaki bu hayvanlar genellikle kanla besleniyorlar. Geceleri ayık olan bu memeliler insanlara da saldırabiliyorlar.
37 Comments
  1. ahmet Cevapla
  2. Ervanur Kayır Cevapla
    • efe Cevapla
  3. gözde Cevapla
    • gözde Cevapla
  4. Oğuz Bayburs Cevapla
  5. Nilay Demirkul Cevapla
  6. Duru Berra Ümit Cevapla
  7. emirhan satar Cevapla
  8. nil buğçe gözükara Cevapla
  9. nil buğçe gözükara Cevapla
  10. nil buğçe gözükara Cevapla
  11. selim Cevapla
  12. lara Cevapla
  13. lara Cevapla
  14. efe Cevapla
  15. suna Cevapla
  16. sevval123 Cevapla
    • efe Cevapla
  17. hakan Cevapla
  18. müslüm Cevapla
  19. müslüm Cevapla
  20. VOLKAN 1 Cevapla
  21. ahmet Cevapla
  22. ahmet Cevapla
  23. ynllmzz Cevapla
  24. alonso Cevapla
  25. dadu Cevapla
  26. ridak Cevapla
  27. ökkeş Cevapla
  28. servet dolunay Cevapla
  29. ıbrahım Cevapla
  30. serap Cevapla
  31. yavuz selim Cevapla
  32. HABİL KÜÇÜK Cevapla
  33. MUSA Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.