Menu

Doğal antidepresanlar

rahatlık_3

DOĞAL ANTİDEPRESANLAR

Antidepresan denilince akla ilk gelen şey genellikle eczaneden aldığımız yapay ilaçlardır, fakat her ne kadar ilaçlar ile fayda sağlasakta, ilaçların yerine alabileceğimiz doğal yiyecek ve içecekler varsa ilaçlar yerine bunları almamız sağlığımız ve etki açısından daha iyi olacaktır, örneğin serotonin hormonu yeterli olduğunda moralin yüksek olduğunu, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi, rahat bir şuyku, iştah azalması, ruh sağlığımızın düzelerek daha huzurlu ve enerji dolu konforlu bir yaşamın olduğunu bilirsek, ve bunları doğal yoldan nasıl elde edebileceğimizi öğrenirsek ilaçlara olan bağımlılığımız hem azalacak hem de ilacı kaynağından almış olacağız, işte o antidepresanlar

yeşil çay_fincan_3
ŞİFALI BİTKİLER
Şifalı bitkilerden ıhlamur, melisa, papatya, adaçayı, kekik, fesleğen ve biberiye çayları rahatlatıcı özelliğinden dolayı tercih edilebilir. Yeşil çayda L-theanine isimli aminoasit bulunur, Bu aminoasit beyindeki alfa dalgalarını canlandırıyor. Aynı zamanda yeşil çay antioksidan özelliğe sahiptir.

çikolata_0x1
ÇİKOLATA
Çikolatayı sevmeyen muhtemelen yoktur, çoğumuz çikolatadaki o lezzeti keşfetmişken  Çikolatanın mutluluk verdiğini de büyük çoğunlukta duymuşsunuzdur. Ama bütün çikolatalar aynı etkiyi sağlayamayabilir, özellikle bitter çikolataları tercih etmenizde fayda var. Kilo kontrolünü sağlamak için tükettiğiniz miktarın önemli olduğunu unutmayın.

deniz tuzu_2x

DENİZ TUZU
Yemeklerde deniz tuzu kullanmak ruh halinizi düzeltmek için gerekli olan mineralleri almanızı sağlar.

doğal antidepresan_3

MUZ
Muz Tryptophan adı verilen bir tür aminoasitten zengindir. Tryptophan vücutta serotonin hormonunun salgılanmasında önemli role sahiptir. Aynı zamanda potasyum kaynağı olarak bildiğimiz muz, potasyum içeriğinden dolayı da stresle savaşır.

antidepresan yiyecek_2x

KURU BAKLAGİLLER
Mercimek, nohut, kuru fasulye, börülce tryptophandan zengindir. Börülce aynı zamanda folik asit bakımından da zengindir. Kuru baklagilller vücutta serotonin salgılanmasında önemli bir role sahiptir.

kahverengi_pirinç_antidepresan

KAHVERENGİ PİRİNÇ
Vitamin B1 ve B3 ve folik asit içerir. Glisemik indeksi düşük olan kahverengi pirinç yağla savaşan bir nişasta olan amilozdan da zengindir.

mor patates_antidepresan

MOR PATATES
Beyaz patateslere kıyasla on kat daha fazla antioksidan ve antosiyanin içerdiği düşünülen mor patatesler de stres düşürücü bir özelliğe sahip. Mor ya da beyaz, yüksek oranda iyot bulunduran patates kabuğu da tiroid hormon seviyelerini düzenleyerek, duygusal iniş-çıkışları önleyici etki göstermektedir.

soya fasulyesi_antidepresan

SOYA FASULYESİ
Soya fasulyesi elzem aminoasitlerden zengindir. Tryptophan içeriğinin yüksek olması sebebiyle soya sütü de dahil olmak üzere soya ürünleri, tofu ve soya fasulyesi serotonin düzeyinin sabit tutulmasına yardımcı olur.

ıspana_antidepresan

ISPANAK
Ispanak fiziksel ve zihinsel sağlığı korunmasında önemli olan folik asit açısında iyi bir kaynaktır. Folik asit eksikliğinde vücut yeterli serotonin üretemez. Ispanak kış ayları için harika bir doğal antidepresandır.

domates_antidepresan

DOMATES
Domateste fazla miktarda bulunan likopen (antioksidan etkili bir kimyasal) inflamasyonu, dolayısıyla stresi azaltıyor. Likopen, domatesin daha çok kabuk kısmında olduğundan, eğer mide ile ilgili problemleriniz yoksa kabuklarıyla tüketmenizi öneririm.

süt ürünleri_antidepresan

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
Süt ve süt ürünleri triptofan içermektedir. Bu özellikleri ile depresyona karşı etki gösterirler. Süt ve süt ürünlerinden yoğurt ve kefir probiyotik özellikleri sayesinde bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaların sayısını artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

gülen yumurta_antidepresan

YUMURTA
Serotonin üretimi için gerekli amino asitleri ve esansiyel yağ asitlerini içerir. Yumurta, yalnızca protein ve besin değeri bakımından zengin olmakla kalmıyor. Araştırmalar, kahvaltıda yumurta tüketmenin gün boyu kalori alımını azalttığını da gösteriyor.

badem_antidepresan

CEVİZ, FINDIK, BADEM, ÇEKİRDEK
Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kaju fıstığı, fındık ve ceviz magnezyum yönünden zengin besinlerdir. Magnezyum serotonin hormonunun salgılanmasını artırır.

tavuk ve hindi eti_antidepresan

TAVUK VE HİNDİ ETİ
Tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları serotonin üretimini sağlayan triptofan için çok iyi kaynaklardır. Kırmızı ete göre daha az yağlı olan bu protein kaynaklarına sofranızda yer vererek metabolizmanızın hızlanmasını ve ani kan şekeri yükselişlerini önleyerek vücudunuzdaki yağlardan da kurtulmanızı sağlamış olursunuz.

omega_3_antidepresan

OMEGA-3
Omega 3 yağ asitleri serotonin üretimini tetikleyici özelliktedir. Omega 3 yağı beyindeki uyarıcıların doğru çalışmasını sağladığından dolayı faydalı olmaktadır. Bu yağ asitleri bakımından zengin kaynaklar olan balık, ceviz ve keten tohumunu tüketebilirsiniz. Balık beyni etkiliyor ve modu yükseltiyor. Haftada 3 kez balık yiyin ve günde 1 yemek kaşığı keten tohumunu beslenmenize mutlaka ekleyin.

su içen kadın_antidepresan

SU
En iyi doğal antidepresanlardan biridir. Yeteri kadar su tüketilmemesi dehidratasyon sonucu fiziksel ve zihinsel yorgunluğa neden olur. Kendinizi daha az depresif hissetmenize yardımcı olmak için günde en az 10-12 bardak su tüketin.

One Response
  1. Ülseratif Kolit

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.