Doğadaki boşanan kuş türleri
Menu

Doğadaki boşanan kuş türleri

siyah gagalı magpies

Doğanın kendine has kuralları ve yaşam biçimi vardır. İnsanlarda olduğu gibi diğer canlılarda da üremek en önemli olgulardan biridir. Bunun için iki canlının bir hayatı paylaşması ve de evlenmesi gerekiyor. Her evliliğin ilelebet süreceği gibi bir kural yok tabi… Karı kocaların birbirlerinden boşanması ne kadar doğalsa diğer canlıların da boşanmaları o kadar doğal olsa gerek. İşte, boşanma yaşanan kuş türlerinden bazıları;

kuğu

Sessiz Kuğu

Bu kuğular 20 yaş yaşayabilen ve genellikle hayat arkadaşı olan bir kuş türüdür. Ciddi bir sorumluluk olarak görülen evlilikleri belli koşullar ve kurallar altında devam etmektedir. Mesela, yuvalama hatasından sonra ortaya boşanma olasılığının çıkması muhtemel bir durumdur.

kel kartal

Kel Kartal

Kel kartallar eşleşmeye karar verdiklerinde bu onlar için ciddi bir karardır. Bu kartalların eşler arasındaki bağlılık ve sadakat oranı yüzde 90’ların üzerindedir. Bu nedenle de şaşırtıcı derecede düşük bir boşanma oranı olan kuşlardır.

kanada kazları

Kanada Kazları

Bu Kanada kazları, mükemmel bir eş bulmak için birkaç deneme yapmak durumundadırlar. Onlar 4 yaşına gelene kadar doğru eşi bulmak için çabalarlar. Genellikle yapılan evlilikler önceki yaşantılarının bir sebebi olarak boşanma ile sonuçlanmaktadır.

sandhill turnası

Sandhill Turnası

Sandhill Turnaları genellikle yaşam boyu evli kalabilmektedirler. Boşanma oranları nispeten düşük seviyede. Özellikle yuvalama sezonunda bu oran çok düşüktür. Ancak erkekler de bir yuvalama bölgesi oluşturmak ve sürdürmek için becerikli iseler. Değilse bir anda boşanma ile sonuçlanabilir.

siyah gagalı magpies

Siyah Gagalı Saksağan

Bu kuşlar genellikle hayatları boyunca evli kalabilmektedirler, ancak bazen boşanmalar da görülebilmektedir. Amerika Güney Dakota’daki magpies’lerde boşanma oranı yüzde 8.

barn baykuş

Ambar Baykuşu

Diğer adıyla peçeli baykuş da denen bu kuşlardaki boşanma oranı yüzde 25’ler seviyesinde. Genellikle hayat boyu sadık kalınmazsa ve civciv yetiştirme iyi gitmezse boşanma olabilmektedir.

kızıl macaws

Kızıl macaws ( Amerikan Papağanı )

Papağanlar 40-50 yaşına kadar yaşayabilen uzun ömürlü kuşlardır. Ama birkaç damızlık mevsiminden sonra boşanmalar olabilmekte ve başka birliktelikler yaşanabilmektedir.
One Response
  1. Ozay Erkilic Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.