DNA’da şifreleme nasıl yapılır
Menu

DNA’da şifreleme nasıl yapılıyor

dna şifrelemesi
DNA’da şifreleme nasıl yapılır?
İnsanın fizyolojisi kusursuz ve sistematik bir şekilde yaratılmış olup, çok düzenli bir şekilde işlemektedir. Bu sistemde çok çeşitli maddelerden oluşan yapılar vardır ve her yapı görevini mükemmel şekilde yerine getirmektedir.   

Bütün organizmalarda bu fizyolojik yapı aynı şekilde işlerken, organizmalar arasındaki çeşitliliği DNA (Deoksiribo Nükleik Asit) denen yapı oluşturmaktadır. Her canlının fiziksel ve kimyasal özelliklerini içinde bulunduran DNA, bütün bu bilgileri kendi zincirinde tutmaktadır. Bu zincir, hücrenin içindeki çekirdek denen bir organelin içinde bulunmaktadır. İnsan vücudunda 70-100 trilyon kadar hücre bulunur ve bu hücrelerin her birinde DNA molekülü vardır. Buradaki önemli nokta ise, her hücrenin yapısal olarak farklı bir fonksiyonu varken, içindeki DNA’ların hepsi aynıdır. Hücrelerdeki farklılığı oluşturan şey, DNA molekülünün üzerinde bulunan ve Histon denen moleküllerdir. Histon molekülleri, DNA’nın bazı bölgelerinin dışında, hücrenin fonksiyonuna bağlı olarak değişken bir şekilde DNA molekülünün üstünü kaplamaktadır. Örneğin; İşitme organında bulunan hücrelerdeki DNA’ların, sadece işitme ile ilgili olan bölümleri açıktır ve geri kalan bölümler Histon moleküllerince kapatılmaktadır. Histon molekülleri, yalnızca hücre fonksiyonunun yer aldığı kısmı açık tutar ve kalan kısımları ise kapatır.

dna şifrelemesi nasıldır

Bu aşamada insan vücudunun kusursuz ve mükemmel yapısı tam manasıyla ortay çıkar. Neden mi? Çünkü DNA’ların tamamı Histon moleküllerince kapatılsaydı hücrelerin hiçbiri fonksiyonlarını yerine getiremezdi. Buradan çıkan sonuç ise, DNA’ların hatasız bir şekilde kendisini kopyalama kabiliyeti, insan vücudunda bulunan trilyonlarca hücrenin görevlerini doğru bir şekilde yapabilmesini sağlamasıdır. DNA’nın yapısı çift zincirlidir. İpten yapılmış bir merdivene benzeyen bu çift zincirli yapısı dönüm yapma özelliği taşır. Bu yapıya Heliks adı verilmektedir. Bir omurgası bulunan zincirde, omurganın içinde adenin, guanin, sitozin ve timin adında bazı bazlar sıralı bir şekilde yerleşmişlerdir. DNA zincirinin uzunluğu insan hücresinde 1 metreyi bulabilmektedir. Bu bazların kağıda dökülmesi oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir ve yalnızca bir hücredeki bazlar neredeyse bir kütüphane dolusu bilgiyi barındırmaktadır. DNA’nın özel heliks yapısı tüm canlılarla aynı şekildedir. Aralarındaki farkı omurgada sıralanmış olan her canlıda farklı yapıda olan bazların dizilimleri belirlemektedir.

DNA’nın yapısında olan sıralama çok özel ve hassastır. Bu sıralamadaki en ufak bir hata ya da hasar meydana gelmesi, canlının sakat ya da ölü doğmasına sebep olmaktadır. Örneğin, down sendromu ve anemi hastalıkları DNA zincirindeki yapısal hatalardan meydana gelen hastalıklardır.
One Response
  1. Yurdaer pangal Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.